Prawo rolne

Wycinka drzew – nowelizacja ustawy

(Rolnik Spółdzielca 2017 nr 7, s. 9) 

17 czerwca 2017 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie przyrody (Dz.U. z 2017 r. poz. 1074). Zgodnie z nowymi przepisami osoby fizyczne wycinające drzewa na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej będą musiały dokonać zgłoszenia zamiaru usunięcia drzew, w których obwody pni na wysokości 5 cm przekraczają:

  • 80 cm (topola, wierzba, klon jesionolistny i srebrzysty),
  • 65 cm (kasztanowiec zwyczajny, robinia akacjowa, platan klonolistny),
  • 50 cm (inne gatunki).

Zgłoszenie musi zawierać dane wnioskodawcy, oznaczenie nieruchomości, rysunek lub mapkę z lokalizacją danego drzewa. W ciągu 21 dni od przyjęcia zgłoszenia powinny być przeprowadzone oględziny. W terminie 14 dni od oględzin organ decyzyjny może wnieść sprzeciw. Może to nastąpić w przypadku, gdy drzewo znajduje się:

  • na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków,
  • na terenie przeznaczonym w planie zagospodarowania przestrzennego na zieleń lub chronionym innymi zapisami zagospodarowania przestrzennego,
  • na terenach objętych formami ochrony przyrody.

Gmina może zakazać wycinki, jeśli drzewo nie spełnia kryteriów określonych w przepisach.

Jeśli w terminie 5 lat, od dokonania oględzin, właściciel posesji, z której usunięto drzewa będzie chciał postawić na niej budynek przeznaczony na prowadzenie działalności gospodarczej, będzie na niego nałożona stosowna opłata.

Jeśli w ciągu 6 miesięcy organ decyzyjny nie wniesie sprzeciwu drzewa mogą zostać usunięte. Wycinka wykonana bez stosownego zgłoszenia lub przed dokonaniem oględzin, a także w przypadku sprzeciwu będzie skutkować naliczeniem kary pieniężnej.

W przypadku innych podmiotów i osób fizycznych usuwających drzewa w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, obowiązek uzyskania zezwolenia dotyczy drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm przekracza:

  • 80 cm (topola, wierzba, klon jesionolistny i srebrzysty),
  • 65 cm (kasztanowiec zwyczajny, robinia akacjowa, platan klonolistny),
  • 50 cm (inne gatunki).

Oprac. Joanna Radziewicz

Nowa opłata paliwowa oznacza gorsze warunki dla rolników

(Tygodnik Poradnik Rolniczy 2017 nr 30-31, s. 9)

Wprowadzenie nowych regulacji spotkało się ze sprzeciwem wielu przedstawicieli środowisk politycznych, którzy twierdzą, że dodatkowa  opłata za paliwo przełoży się na wzrost cen żywności, towarów i usług.

Również Krajowa Rada Izb Rolniczych uważa, że opłata spowoduje obniżenie dochodów rolników. Dlatego samorząd rolniczy zwrócił się do resortu rolnictwa z wnioskiem o rekompensatę z tego tytułu czyli podwyższenia limitu, do którego przysługuje zwrot podatku za paliwo rolnicze, z 86 l do 110 l.

Oprac. Joanna Radziewicz

 

Kiełbasa z Wielkopolski z unijnym certyfikatem

(Tygodnik Poradnik Rolniczy 2017 nr 30-31, s. 10)

Biała kiełbasa parzona wielkopolska jest produkowana z mięsa wieprzowego (70 proc.) pochodzącego z szynki, jelita naturalnego i naturalnych przypraw, jak: czosnek, majeranek, sól i pieprz. Zgodnie z tradycją jest nieodzowną częścią śniadania wielkanocnego.

Wśród innych produktów regionalnych z Wielkopolski ochroną unijną objęte są jeszcze: rogal świętomarciński, wielkopolski ser smażony, andruty kaliskie i olej rydzowy.

Oprac. Joanna Radziewicz

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter