Choroby - szkodniki - ochrona roślin

Opuchlaki w szkółkach roślin ozdobnych / Janusz Mazurek

(Szkółkarstwo 2018 nr 3, s. 25-32)

Opuchlak, zwłaszcza opuchlak truskawkowiec, to obecnie jeden najbardziej uciążliwych owadów w produkcji szkółkarskiej roślin ozdobnych. Stanowi poważny problem w uprawach truskawek, a od jakiegoś czasu zagraża także roślinom w parkach i ogrodach.

Głównym źródłem rozprzestrzeniania się tych owadów jest zasiedlony przez larwy, poczwarki lub jaja materiał szkółkarski. Lista żywicieli opuchlaka przekracza 150 roślin, a do tych najczęściej atakowanych należą: cisy, trzemieliny, różaneczniki, azalie, piwonie, hortensje, lilaki, róże i inne.

Zniszczenia powodowane przez opuchlaki dość łatwo rozpoznać. Dorosła forma owada, która jest aktywna nocą, uszkadza nadziemną część rośliny przez wygryzanie dziur w liściach, zaczynając od ich krawędzi. Także larwy opuchlaków powodują widoczne po pewnym czasie szkody. Rośliny przez nie zaatakowane wyglądają początkowo jakby podsychały, a następnie marnieją i przeważnie obumierają. Larwy są żółtawobiałe i wyżerają miękką skórkę korzeni oraz podstawę pnia. Po wyjęciu rośliny z gleby łatwo zauważyć uszkodzenia korzeni spowodowane przez larwy jak również i same larwy, które bez problemu wypatrzymy gołym okiem.

Skuteczne zwalczenie opuchlaków polega na ograniczaniu liczby żerujących na roślinach w czerwcu i w lipcu chrząszczy, aby w konsekwencji zminimalizować liczbę jaj składanych przez samice do podłoża.

Oprac. Aleksandra Szymańska

Szkodliwe nicienie / Marta Szyperek

(Warzywa i Owoce Miękkie 2018 nr 4, s. 56-57)

Mątwik ziemniaczany to jeden z najgroźniejszych szkodników ziemniaka. Pierwszym symptomem porażenia roślin jest ich palcowy, słaby rozwój. Na korzeniach tworzą się cysty. Roślina wytwarza wiele korzeni przybyszowych, które słabo pobierają wodę, co powoduje ich przedwczesne więdnięcie i żółknięcie.

Mątwik to szkodnik kwarantannowy, trudny do zwalczania. Jego liczebność w glebie można ograniczyć poprzez: zmianowanie, uprawę roślin odpornych, ugorowanie gleby i stosowanie nematocydów.

Krępaki żyją w glebie na głębokości 20-40 cm, dlatego podczas pobierania próby do analizy nie są wykrywane. Żerują na ponad 100 gatunkach roślin. Wirus TRV powoduje karłowatość roślin, zahamowanie wzrostu. Na liściach pojawiają się objawy pstrej plamistości. Czopowatość bulw ziemniaka objawia się brunatnymi plamami w miąższu bulw. Wśród metod profilaktycznych wymienia się: systematyczne usuwanie chwastów, sadzenie zdrowych sadzeniaków, staranne usuwanie resztek roślinnych, czyszczenie z resztek gleby narzędzi i części maszyn używanych w gospodarstwie oraz stosowanie nematocydu Vyate 10 G.

Niszczyk ziemniaczak jest polifagiem, ale jego główną rośliną żywicielską jest ziemniak. Redukcja populacji wymaga: stosowania zdrowego materiału siewnego, płodozmianu z udziałem zbóż, które nie są roślinami żywicielskimi, usuwania chwastów, czyszczenia maszyn i narzędzi.

Wśród błędów w ochronie ziemniaka przed agrofagami wymienia się: niewłaściwe zmianowanie, sadzenie w nieodpowiednich warunkach, zbyt głęboko, umieszczanie stert opadowych obok plantacji, nieusuwanie chwastów, niedokładne wykonywanie zabiegów ochronnych.

Oprac. Joanna Radziewicz

Środki grzybobójcze i bakteriobójcze – uzupełnienie / Hanna Bryk

(Sad Nowoczesny 2018 nr 4, s. 66-67)

Nowymi środkami zawierającymi ditianon są: Ceroval, Daneel, Dictum i Metised 700 WG. Są polecane do zwalczania parcha jabłoni i parcha gruszy. Dawki są uzależnione od fazy rozwojowej drzew i częstotliwości stosowania środków.

Trzy nowe środki zawierają kaptan w ilości 800 g/kg każdy. Są to: Arvemus 80 WG, Kollin 80 WG i Lekaro 80 WG. Zaleca się je do zwalczania parcha jabłoni, w dawce 1,9 kg/ha. Ich karencja wynosi 28 dni.

Grupa środków miedziowych powiększyła się o cztery preparaty – Cuprozin Progress (przeciw parchowi jabłoni i mączniakowi rzekomemu), Medistar Extra Miedź (do zwalczania parcha jabłoni i gruszy oraz mączniaka rzekomego winorośli), Spator 50 WP i Dalion 50 WP (przeciw parchowi jabłoni i gruszy, zarazie ogniowej na jabłoniach i gruszach, rakowi bakteryjnemu drzew pestkowych na wiśniach, kędzierzawości liści brzoskwini, antraknozie, rdzy wejmutkowo-porzeczkowej i białej plamistości liści na porzeczce czarnej, mączniakowi rzekomemu winorośli i antraknozie oraz bakteryjnej zgorzeli orzecha włoskiego i leszczyny).

Zestaw środków triazolowych powiększył się o dwa preparaty zawierające difenokonazol (250 g/l) – Ferten 250 EC (przeciw parchowi jabłoni i drobnej plamistości liści drzew pestkowych na wiśni)  i Mavita 250 EC (przeciw parchowi jabłoni i gruszy oraz brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych na wiśni i czereśni).

Nowe fungicydy Matador 303 SE i Moderator 303 SE są odpowiednikami środka Yamato 303 SE. Tiofan 500 SC można stosować zamiast preparatu Topsin M 500 SC, natomiast Prakalid 38 WG zastępuje środek Bellis 38 WG.

Nowością pod względem formulacji jest płynny Syllit 544 SC polecany do zwalczania parcha jabłoni i gruszy, drobnej plamistości liści drzew pestkowych na wiśni i czereśni i kędzierzawości liści brzoskwini. Okres karencji dla jabłoni i gruszy wynosi 60 dni, a dla wiśni i czereśni 14 dni.

Przeciwko szarej pleśni i gorzkiej zgniliźnie został zarejestrowany preparat dwuskładnikowy Pomax SC. Wśród nowości znalazł się również środek mikrobiologiczny Remedier przeznaczony do zwalczania czerwonej zgnilizny korzeni truskawki. Można go jednak stosować tylko w uprawie truskawki pod osłonami w formie opryskiwania gleby lub podłoża 5-7 dni przed sadzeniem, a następnie w trakcie sadzenia.

Fungidicy Dymas, Iprodione 500 SC i Rovral Aquaflo 500 SC mogą być stosowane w ochronie roślin przed chorobami tylko do 5 czerwca 2018 roku.

Oprac. Joanna Radziewicz

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter