Żywność

Oleje tłoczone na zimno / Agnieszka Pacyna

(Poradnik Gospodarski 2018 nr 9, s. 10)

Oleje tłoczone na zimno powstają za pomocą pras hydraulicznych, bądź ślimakowych, które są wyposażone w układ chłodzący. Proces wytłaczania składa się z następujących etapów:

  • Suszenie surowców.
  • Magazynowanie.
  • Oczyszczanie.
  • Odtłuszczanie.
  • Rozdrabnianie.
  • Podgrzewanie.
  • Tłoczenie.
  • Oczyszczanie oleju.
  • Rozlewanie do opakowań jednostkowych, magazynowanie.

Jakość oleju zależy od wielu czynników. Nasiona powinny być czyste, jednorodne, bez uszkodzeń, w pełni dojrzałe.

Tłuszcze są dla człowieka głównym źródłem energii, nośnikiem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K), nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) oraz kwasów monoenowych i polienowych. Oleje roślinne oprócz kwasów tłuszczowych zawierają również  tokoferole i fitosterole. Obecność tych składników powoduje, że są one produktami nietrwałymi, które łatwo ulegają procesom utleniania.

Oprac. Joanna Radziewicz

Sery – spożycie, oferta, zachowania konsumenckie / Marlena Piekut

(Forum Mleczarskie 2018 nr 4, s. 32-38)

Według danych GUS w 2016 roku miesięczne spożycie serów dojrzewających i topionych w Polsce wyniosło 0,44 kg/osobę (największe w gospodarstwach bardziej zasobnych finansowo, najmniejsze w gospodarstwach rolników). Zauważa się, że osoby w wieku 50-60 lat spożywają więcej serów podpuszczkowych dojrzewających w porównaniu do innych grup wiekowych. Biorąc pod uwagę poziom wykształcenia sery te cieszą się największym zainteresowaniem osób lepiej wykształconych, z aglomeracji miejskich. Rozpatrując to zagadnienie pod kątem stanu cywilnego najwięcej serów dojrzewających jest spożywanych w gospodarstwach prowadzonych przez osoby rozwiedzione, panny i kawalerów.

Spośród rodzajów serów podpuszczkowych dojrzewających można wymienić sery szwajcarsko-holenderskie, charakteryzujące się ostrym smakiem i zapachem, elastycznym miąższem i długim okresem dojrzewania. Najbardziej znane sery tego rodzaju w Polsce to: Tylżycki, Salami, Trapistów, Warmiński, Mazurski, Żuławski, Myśliwski. Są one wytwarzane przez takie firmy, jak: Grupa Mlekovita, Łowicz (OSM), Spomlek, Radomsko (OSM), Łask (OSM), Rospuda (SM), Maluta Nowy Dwór Gdański (OSM) oraz Grupa Polmlek.

Istnieją kontrowersje na temat wpływu serów podpuszczkowych dojrzewających na poziom cholesterolu. Jedni badacze zalecają ograniczenie ich spożycia, inni twierdzą, że ich zwiększona konsumpcja może mieć pozytywny wpływ na poziom cholesterolu całkowitego i skurczowe ciśnienie tętnicze. Niemniej badania naukowe wykazały, że u osób cierpiących na miażdżycę, sery o obniżonej zawartości tłuszczu przyczyniają się do poprawy działania nabłonka naczyń, co ogranicza powstawanie blaszek miażdżycowych.

Innym zarzutem skierowanym przeciwko serom podpuszczkowym dojrzewającym jest ich wpływ na otyłość. W toku doświadczeń wykazano jednak, że spożycie tych produktów nie tylko nie prowadzi do szybszego przybierania na wadze, ale może też przyczynić się do wolniejszej progresji otyłości u osób z zespołem metabolicznym. Inni badacze dostrzegli również pozytywny wpływ konsumpcji serów na stan psychiczny.

Konsumenci serów podpuszczkowych dojrzewających kupują je przede wszystkim w dyskontach i supermarketach, średnio kilka razy w tygodniu.

Oprac. Joanna Radziewicz

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter