Ekologia

Plastikowe butelki i ich wpływ na środowisko i zdrowie człowieka / Monika Węgrzynowicz

(Aura 2018 nr 11, s. 13-15)

Naukowcy z USA wykazali, że 93% wód w butelkach plastikowych zawiera drobiny mikroplastiku. Dotychczas potwierdzono, że plastikowe opakowania emitują antymon, bisfenole oraz aldehydy mrówkowy i octowy, które w dużych dawkach stanowią zagrożenie dla zdrowia człowieka i mogą być przyczyną wielu chorób. Ekolodzy zalecają wprowadzenie zamiennika plastiku w postaci szkła.

Zaledwie 25% składników do produkcji butelki plastikowej zostało dotychczas przebadanych pod względem toksycznego wpływu na ludzkie zdrowie. Przytoczone powyżej wyniki badań naukowców z USA mimo, że nie zostały opublikowane w żadnym czasopiśmie naukowym to wiedza o tym doniesieniu może zniechęcić konsumentów do dalszego zakupu wód butelkowanych.

W ciągu minuty kupujemy 1 milion plastikowych butelek, a według szacunków do 2021 r. będziemy w tym samym czasie nabywać ich 1,5 mln.

Butelki do wód mineralnych są wytwarzane  na maszynach rozdmuchowych. Głównym składnikiem opakowania to PET (politereftalan etylenu), który ma niekorzystny wpływ na ludzkie zdrowie. Na przykład zawarty w nim bifenol jest podejrzewany o zwiększanie ryzyka chorób serca, otyłości, zaburzeń tarczycy i układu nerwowego. Z kolei śladowe ilości antymonu, jaki wykryto w plastikowych butelkach, w większych ilościach może powodować choroby nowotworowe. Poza tym zaobserwowane w butelkach aldehydy: mrówkowy i octowy w większych ilościach są silnie trującą substancją.

Oprac. Aleksandra Szymańska

Program Czyste Powietrze – Magdalena Hanke

(Wieś Kujawsko-Pomorska 2018 nr 11, s. 46)

Program Czyste Powietrze to ogłoszony przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska projekt mający na celu ograniczenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery przez domy jednorodzinne. Całkowity budżet wynosi 103 mld złotych. W ramach tej kwoty przewiduje się dofinansowanie na:

  • demontaż i wymianę źródeł ciepła, które nie spełniają wymaganych aktualnie norm, ujętych we właściwych aktach prawnych,
  • docieplenie budynków, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania,
  • instalację odnawialnych źródeł energii,
  • montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Minimalny koszt kwalifikowany wynosi 7 tys. zł, a maksymalny, od którego liczona jest dotacja – 53 tys. zł. Wysokość dopłat zależy od wysokości dochodów członków rodziny. Maksymalny okres spłaty pożyczki będzie wynosił 15 lat.

Aby uzyskać dofinasowanie konieczne będzie przeprowadzenie audytu analizy energetycznej danego budynku. Przyznana kwota może być wypłacana w transzach po zrealizowaniu poszczególnych etapów przedsięwzięcia.

Program Czyste Powietrze jest projektem długofalowym. Nabór wniosków rozpoczął się 19 września 2018 roku i potrwa do 30 czerwca 2027 roku. Wnioski można składać za pośrednictwem aplikacji internetowej lub w formie papierowej w wybranej siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Oprac. Joanna Radziewicz

 

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter