Rynki rolne

Krótkie podsumowanie sezonu / Jacek Piszczek

(Poradnik Plantatora Buraka Cukrowego 2018 nr 4, s. 20-23)

Rok 2018 był jednym z trudniejszych w drugiej dekadzie XXI w. Susza i gwałtowne opady w wielu regionach uprawy buraka cukrowego, nie ułatwiały pracy plantatorom.

Na plantacjach buraków zaobserwowano objawy zgorzeli siewek spowodowanej przez Aphanomyces cochlioides.

Rok 2018 to kolejny rok zmagań z szarkiem komośnikiem w rejonach Polski południowo-wschodniej. Według szacunków obszar zaatakowany przez tego owada przekroczył 1000 ha.

Długotrwała susza i wysokie temperatury spowodowały masowe pojawienie się w wielu rejonach kraju przędziorka chmielowca. Szkodnik ten najwięcej szkód wyrządził na Kujawach.

W 2018 r. ponownie dał o sobie znać chwościk. Wysokie temperatury i pojawiające się drobne opady powodowały, że grzyb ten znajdował bardzo dobre warunki do rozwoju. Zaatakował w całej Polsce, szczególnie w rejonach południowo-wschodnich.

Na terenie całego kraju na plantacjach buraka wystąpiły rolnice. Przez cały sezon na liściach można było obserwować mniejsze lub większe wygryzione otwory w blaszkach liściowych.

Pogoda sprzyjała także rozwojowi mątwika buraka.

Poza tym, ponownie pojawiła się guzowatość korzeni, która objawia się tym, że powyżej powierzchni gleby wyrastają z powierzchni bocznych, liczne, drobne  guzki. Dotychczas nie udało się ustalić co jest bezpośrednią przyczyną tego zjawiska. Przypuszczalnie sprawcami są bakterie. Korzenie chorych buraków zawierają bardzo mało cukru. Jak na razie, występowanie tej choroby stwierdzono tylko w Polsce.

Oprac. Aleksandra Szymańska

Rynek ziemniaka 2018

(Agro Serwis 2018 nr 23-24, s. 47)

W 2018 r. w całej Unii Europejskiej areał uprawy ziemniaków wyniósł 1,74 mln ha i był o ok. 1% mniejszy niż w roku poprzednim. W Polsce powierzchnia uprawy ziemniaków wyniosła w 2018 r. 316 tys. ha i była mniejsza od ubiegłorocznej o ok. 4 proc. Plony szacuje się na 241 dt/ha, wobec 279 dt/ha w roku poprzednim. Zbiory wyniosły ok. 7,65 mln t i były o 1,5 mln ton mniejsze niż w 2017 r.

W 2018 r. sytuacja ekonomiczno-finansowa przemysłu ziemniaczanego była równie dobra jak w latach poprzednich. W sezonie 2017/2018 trwał spadkowy trend spożycia ziemniaków, który zmalał o ok. 1% do 96 kg, w przeliczeniu na 1 mieszkańca. Nastąpił ok. 3% spadek konsumpcji ziemniaków nieprzetworzonych, który tylko częściowo zrekompensowano większym spożyciem przetworów ziemniaczanych. Przewiduje się, że w sezonie 2018/2019 konsumpcja ziemniaków i przetworów obniży się o ok. 4 kg, do 92 kg/mieszkańca, ale nadal będzie o ok. 50% większa niż w zdecydowanej większości krajów UE.

Ceny w handlu zagranicznym ziemniakami i przetworami przypuszczalnie będą wyższe niż w sezonie 2017/2018. W 2019 r. areał uprawy ziemniaków w Polsce przypuszczalnie wyniesie ok. 300 tys. ha i będzie mniejszy od zeszłorocznego o ok. 5%. przy przeciętnych warunkach pogodowych plony mogą wynieść ok. 295 dt/ha, a zbiory ok. 8,8 mln ton, tj. o ok. 15% więcej niż w roku 2018.

Oprac. Aleksandra Szymańska

Rynek cukru po roku likwidacji kwotowania / Tadeusz Plichta

(Pomorskie Wieści Rolnicze 2019 nr 1, s. 9-10)

W lipcu 2018 roku średnia unijna cena cukru białego osiągnęła rekordowo niski poziom 346 euro za tonę (31 proc. mniej niż w 2017 roku). Obecna cena jest o 58 euro niższa niż próg referencyjny, który jest jedynym obiektywnym poziomem odniesień i służy monitorowaniu kondycji sektora.

Niskie ceny wiązały się z niskim poziomem produkcji. Większość producentów zwiększyła kontraktację buraka cukrowego. Szczególnie widoczne jest to w krajach takich jak: Polska, Wielka Brytania, Niemcy, Francja i Holandia.

Na rynkach światowych ceny cukru również kształtują się na niskim poziomie. Warto też zwrócić uwagę na problem niedostatecznej ochrony celnej rynku wspólnotowego. Co prawda stawki celne na import cukru do UE pozostały bez zmian, ale w przepisach pozostawiono szereg możliwości przywozu tego surowca na teren Europy chociażby za pośrednictwem obniżonych ceł importowych.

Zasiewy w sezonie 2018/2019, w wielu krajach unijnych, były opóźnione z powodu złych warunków atmosferycznych, co wpłynęło na wielkość plonów i zawartość cukru w burakach. Prognozuje się, że produkcja będzie o 10 proc niższa niż w ubiegłym sezonie.

W Polsce udział powierzchni zasiewów burków cukrowych w strukturze zasiewów wynosi około 2 proc. Opłacalność produkcji jest uzależniona od potencjału produkcyjnego cukrowni, a w dalszej konsekwencji od możliwości sprzedaży cukru. Dlatego konieczne są wszelkie działania zmierzające do zwiększenia mocy przerobowych tych przedsiębiorstw.

Obecny niski poziom cen cukru jest spowodowany dużą nadwyżką produkcji nad zapotrzebowaniem. W Polsce produkcja cukru w ostatniej kampanii przekroczyła 2,3 mln ton, przy spożyciu krajowym na poziomie 1,7 mln ton. W Europie kształtowała się na poziomie 21 mln ton, przy średnim spożyciu 17 mln ton.

Oprac. Joanna Radziewicz

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter