Pożegnania

Marian Rejewski

 

Marian Rejewski urodził się 14 stycznia 1937 roku w Łasinie. Był absolwentem Wydziału Biologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po zakończeniu studiów podjął pracę na uczelni. W 1969 roku uzyskał stopień doktora na podstawie rozprawy „Lasy liściaste ziemi chełmińskiej”, w 1980 roku obronił pracę habilitacyjną „Roślinność jezior rejonu Laski w Borach Tucholskich”, natomiast w 1997 roku otrzymał tytuł profesora nauk biologicznych.

Profesor Marian Rejewski przez całe życie był związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pełnił tam funkcję prodziekana i dziekana Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi oraz kierował Zakładem Taksonomii i Geografii Roślin. Wykładał też na Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy (obecny Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy).

 

W swojej pracy zawodowej profesor zajmował się przede wszystkim florystyką, geografią roślin, ochroną przyrody oraz historią roślin użytkowych. Był twórcą metody klasyfikacji i monitoringu stanu jakości naturalnych zbiorników wodnych wyznaczonych przez Ministerstwo Środowiska.

Aktywnie uczestniczył w pracach Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Pełnił też funkcję prezesa Towarzystwa Miłośników Borów Tucholskich. Był odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Profesor Marian Rejewski zmarł 21 stycznia br. w Toruniu.

 

 

Marian Piech

 

Marian Piech urodził się 8 grudnia 1929 roku. Był absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu. Tytuł profesorski otrzymał w 1977 roku.

Był wykładowcą Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. W latach 1993-1996 pełnił funkcję rektora ówczesnej Akademii Rolniczej w Szczecinie. Był również Prodziekanem Wydziału Rolniczego oraz kierownikiem Katedry Biometrii i Doświadczalnictwa tej uczelni.

Profesor Marian Piech był cenionym specjalistą z zakresu doświadczalnictwa i hodowli roślin. Aktywnie uczestniczył w realizacji wielu projektów i tematów badawczych. Za swoją aktywność na polu naukowym i dydaktycznym był wielokrotnie nagradzany indywidualnie i zespołowo. Otrzymał też wiele odznaczeń państwowych i resortowych, m.in.: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Komisji Edukacji Narodowej i Odznakę „Zasłużony dla rolnictwa”.

Był przewodniczącym Rady Naukowej w Centralnym Ośrodku Badania Odmian Roślin, członkiem Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polsko-Amerykańskiej Komisji Fullbrighta.

Profesor Marian Piech zmarł 2 stycznia br. w Szczecinie.

 

Oprac. Joanna Radziewicz

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter