Ekologia i środowisko

100 dni „Mojego Prądu”

(Eko i My, 2020 nr 2 s. 32-33)

„Mój Prąd” to jeden z największych w Europie programów finansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych dla osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby. Warunkiem skorzystania z programu jest umowa kompleksowa regulująca kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej z wytworzonej mikroinstalacji.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wskazuje, że łączna zainstalowana moc, w ramach omawianego programu to 73,5 MW, co pozwala na wygenerowanie z dofinansowanych instalacji PV rocznie 73,5GWh „zielonej energii”, a to z kolei ograniczy roczną redukcję CO2 o 58,8 tys. W związku z tym zapowiedziano drugi konkurs. Do wykorzystania zostało jeszcze ponad 90%, z miliardowego budżetu programu. Budżet pozwala  na dofinansowanie nawet 200 tys. instalacji, które mogą wygenerować ok. 1 TWh zielonej energii.

Drugi nabór rozpoczął się 13 stycznia 2020 roku. Podtrzymane zostanie dofinansowanie instalacji PV do 50% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie. Można je łączyć z tzw. ulgą termomodernizacyjną, ale koszty przedstawione do rozliczenia muszą być pomniejszone o otrzymaną dotację. Wnioski w drugim naborze będzie można składać do 18 grudnia 2020 r.

Dofinansowanie tego rodzaju spełni międzynarodowe zobowiązania naszego kraju, jeśli chodzi o rozwój energetyki odnawialnej, jakość powietrza na obszarach słabo zurbanizowanych oraz zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego.

Wprowadzono również szereg ułatwień dla wnioskodawców, między innymi: umożliwiono wspieranie wszystkich instalacji zakończonych po 23 lipca br., a nie po ogłoszeniu konkursu. Od 21 października br. wnioski można będzie składać także online przez portal gov.pl. Wystarczy do tego profil zaufany lub e-dowód. Innym ułatwieniem, na które wskazuje NFOŚiGW, jest możliwość składania wniosku o dotację za pośrednictwem instalatorów PV, którzy podpisali z Narodowym Funduszem porozumienie o współpracy w ramach „Mojego Prądu”. Na dzisiaj jest to sześć firm z branży fotowoltaicznej, a lista ta wzrośnie, bowiem procedowanych jest kolejnych 28 porozumień.

Opracowywany jest projekt programu „Mój Prąd” w formie preferencyjnych pożyczek dla spółdzielni mieszkaniowych, co spowoduje, że mieszkańcy będą płacić niższe rachunki za prąd.

Oprac. Martyna Niewiadomska

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter