Rośliny uprawne

Poplony – dodatkowa pasza / Łukasz Piotrkowski, Magdalena Łydzińska (Wieś Kujawsko-Pomorska 2020 nr 8, s. 13) 

Poplony to rośliny uprawiane pomiędzy dwoma plonami głównymi. Wykorzystywane  zarówno jako nawóz zielony jak i pasza.  Ich odpowiedni dobór poprawia żyzność i strukturę gleby.  Jako poplon wybieramy rośliny o krótszej wegetacji, niewymagające, o dużej zielonej masie, nadające się na zielonkę.

Po roślinach szybko schodzących z pola takich jak żyto, jęczmień ozimy czy rzepak wysiewamy poplon ścierniskowy. Zgodnie z przepisami granicznym terminem siewu jest 20 sierpnia, jednak przyspieszony termin (01.08)   zwiększa możliwość doboru gatunków bardziej wartościowych, jak: groch pastewny, słonecznik, wyka jara czy saradela. Należy jednak zwrócić uwagę na dalsze przeznaczanie tych roślin, termin zbioru oraz okres wegetacji. Nie bez znaczenia jest też cena nasion i normy wysiewu.

Międzyplon ozimy ma nie tylko zastosowanie fitosanitarne, ale może dostarczyć również wczesnej zielonki w okresie wczesnowiosennym.  Zazieleniamy więc , a poplon musi zostać na polu co najmniej do 15 lutego. Można rozważyć wcześniejszy wysiew z wykorzystaniem roślin ozimych, w celu ochrony gleby przed erozją wodną czy wietrzną.

Dzięki poplonom zyskujemy dodatkową paszę, co wpływa na wydajność zwierząt przy obniżonych kosztach ich żywienia czy wytwarzania dodatkowej karmy w okresach zimowych.

Oprac. Martyna Niewiadomska

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter