Uprawa i nawożenie roślin

Sprawdzone odmiany – wyższe plony / Andrzej Bartosik

(Rada 2020 nr 9 wrzesień 2020 s. 38-39)

W gospodarstwach ekologicznych odnotowuje się niskie plony zbóż – 1,5-3 t/ha, wpływa na to ma ich niewykorzystany potencjał produkcyjny oraz ekstensywna uprawa. W Instytucie Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa prowadzone są badania w ramach systemu Ekologicznego Doświadczalnictwa Odmianowego, gdzie oceniane są najnowsze odmiany ozimych pszenic, pszenżyta i żyta. Doświadczenia prowadzone są na terenie całego kraju w 10  gospodarstwach ekologicznych.

Ocenie poddano 16 odmian pszenicy ozimej, uprawianych na glebach pszenno-żytnich z przedplonem - groch , rzepak. Plony uzyskane były w granicach 4,13-8,53 t/ha.

Doświadczenia na pszenżycie ozimym prowadzono na 12 odmianach, na glebach kompleksu żytniego bardzo dobrego. Plony mieściły się w przedziale 5,38-7,92 t/ha. Podwyższony wynik plonów był spowodowany niewielkimi zmianami wilgotności oraz mniejszym porażeniem chorobami grzybowymi. Zachwaszczenie  na większości stanowisk wynosiło 1-1,25 proc.

Żyto ozime oceniano na podstawie 12 odmian. Średni plon był notowany poziomie 4,98-7,52 t/ha. Najlepsze wyniki uzyskały odmiany mieszańcowe, zauważono jednak, że w okresach wzmożonych opadów atmosferycznych mogą one wykazywać się słabszą odpornością na choroby grzybowe, a zatem dawać niższe plony. Niewielkie zachwaszczenie nie wpłynęło na wysokość plonów.

Oprac. Martyna Niewiadomska

O czym pamiętać podczas nawożenia zbóż? / Aleksander Wróbel

(Wieś Kujawsko-Pomorska 2020 nr 9, s. 10)

Nawożenie przedsiewne zbóż decyduje o 40 proc. plonów jakie można pozyskać  z ich uprawy.  Kiełkujące rośliny mają słaby system korzeniowy, co przy wahaniach temperatur skutkuje znacznym obniżeniem ich możliwości pobrania  składników pokarmowych z gleby. Dopiero w fazie krzewienia, pojawiają się systemy korzeni przybyszowych, które przyspieszają ten proces. Nawożone zboże lepiej się ukorzenia na jesieni, co w dalszej konsekwencji powoduje lepsze zimowanie, a w okresie wiosennym szybszy wzrost  i lepsze przyswajanie azotu. Stosowanie nawozów fosforowych i potasowych pogłównie na glebach ubogich, powoduje powierzchniowe ukorzenianie się zbóż. Rośliny takie szybko zamierają i zmniejszają znacznie plon. Zbilansowane nawożenie wieloskładnikowe z uwzględnieniem potrzeb roślin, gleby i wielkości plonu, dają najlepszy efekt. Nawozy wieloskładnikowe stosuje się  od 10 do 14 dni przedsiewnie. Należy je wymieszać z glebą na głębokość 10-20 cm. Nawozy azotowe jesienią powinno się stosować ostrożnie, w zależności od stanowisk i uprawionych wcześniej roślin. Dawki wahają się od 30- 100 kg N/ha. Podstawowe nawożenie tym minerałem należy podzielić na 2-3 dawki.

Oprac. Martyna Niewiadomska

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter