Żywność

Sprzedaż produktów ekologicznych / Katarzyna Skura

(Małopolski Informator Rolniczy „Doradca”, 2020, nr 9/10, s. 31)

W ostatnich latach konsumpcja żywności ekologicznej wyraźnie wzrosła, a rynek tych produktów niezwykle szybko się rozwija. Szacuje się, że do 2025 roku osiągnie wartość 750 mln euro, a sprzedaż produktów „bio” wzrośnie o 200 proc.

Ponad ¾ areałów objętych certyfikacją ekologiczną w Polsce to pastwiska, łąki, rośliny na paszę oraz zboża. Gospodarstwa ekologiczne w naszym kraju zajmują się hodowlą drobiu owiec i bydła, ale słyniemy z produkcji jabłek oraz owoców miękkich. Ilość gospodarstw zajmujących się produkcją ekologiczną wzrosła niemalże o 1/3 w stosunku do lat ubiegłych. Zauważono również rozwój, w tym kierunku w produkcji mleczarskiej.

Z badań wynika, iż po produkty ekologiczne częściej sięgają kobiety, z wyższym lub średnim wykształceniem oraz osoby młodsze, z większych miast, dysponujące wolnym czasem i zamiłowaniem do gotowania. Dla ponad połowy badanych osób żywność ekologiczna jest równoznaczna z żywnością zdrową, a przez to znacznie droższą. Duża liczba respondentów zadeklarowała również problemy z zakupami takich produktów, co jest spowodowane brakiem sklepów o takim profilu w najbliższej okolicy lub wręcz nieznajomością rynku.

Największy wybór produktów ekologicznych nadal jest dostępny w specjalistycznych sklepach, ale systematycznie pojawiają się one także na pólkach w hipermarketach, dyskontach, jak również na tragach i bazarach. 

Choć rynek produktów ekologicznych ma ogromny potencjał rozwoju, który nie został jeszcze w pełni wykorzystany, wciąż brakuje kampanii społecznych edukujących i zachęcających do zaufania jakości EKO. 

Oprac. Martyna Niewiadomska

Kontrola żywności w jednej ręce, MRiRW

(Polish Food 2020 nr 3, s. 57-58) 

Inspekcja jakości handlowej i artykułów rolno-spożywczych (IJHARS) jest jednostką powołaną 1 lipca 2020 roku w celu nadzorowania jakości handlowej produktów spożywczych zarówno u producentów, jak i w handlu.  Pozwoli to na szybsze reagowanie na pojawiające się na rynku nieprawidłowości i usuwanie ich z obrotu.

Do obowiązków tej instytucji będzie należało: przeprowadzanie inspekcji u producentów oraz na giełdach żywnościowych, nadzorowanie jakością handlową w obrocie detalicznym - w sklepach i na bazarach, oraz kontrola jakości żywności w placówkach gastronomicznych. Powołanie tej jednostki ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa żywności oraz odpowiednie wykorzystanie potencjału służb kontrolnych i zaplecza laboratoryjnego, w jej strukturach znajduje się bowiem 10 laboratoriów.

IJHARS odpowiedzialne będzie za kontrolowanie oznakowania produktów spożywczych GMO. Wraz z Inspekcją Weterynaryjną oraz Inspekcją Handlową będzie sprawować kontrolę nad przestrzeganiem przepisów ustawy o oznakowaniu produktów wytwarzanych bez wykorzystania GMO. 

Oprac. Martyna Niewiadomska

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter