Uprawa roślin

Znaczenie nowych odmian i kwalifikowanego materiału siewnego

(Wiadomości Rolnicze 2021 nr 7-8) 

Warto siać materiał kwalifikowany, pomimo wysokich cen, bowiem można skorzystać na dopłatach oraz na wzroście plonu nawet o 15 proc.  Powszechnie wiadomo, że odpowiednio dobrana odmiana zwiększa szanse na wysokie plony. Wybranie tej właściwej spośród szeregu nowych wyhodowanych i ulepszonych, nie jest sprawą łatwą. Potencjał danej odmiany nie uwidacznia się bowiem bezwarunkowo w warunkach produkcyjnych. Na plon determinowany składają się 3 czynniki: odmiana, środowisko oraz agrotechnika.

Aby cały potencjał genetyczny danej odmiany ujawnił się, należy ograniczyć negatywny wpływ środowiska poprzez optymalizację uprawy. W Polsce wykorzystanie kwalifikowanego materiału siewnego utrzymuje się na poziome 17 proc., przy 50 proc. średniej dla krajów UE.

Rzadka wymiana materiału siewnego prowadzi w kolejnych latach upraw do jego degeneracji, a tym samym do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian. Zatem zakup certyfikowanego materiału siewnego jest podstawowym i niezastąpionym środkiem produkcji, wprowadzającym do gospodarstwa postęp biologiczny i technologiczny. Producenci rolni mogą się również ubiegać o dopłatę z tego tytułu w ramach pomocy de minimis w rolnictwie.

Oprac. Martyna Niewiadomska

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter