Zwycięstwo Amazonii

 

Prezydent Brazylii zawetowała prawo leśne ułatwiające wyrąb puszczy amazońskiej. Do ostatniego dnia wy­korzystała miesiąc, jaki miała na pod­jęcie decyzji w sprawie kodeksu le­śnego uchwalonego przez parlament wbrew rządowi.

 

Przez ten czas w Brazylii i poza jej granicami nasiliła się wielka kampania o nazwie „Dilma zawetuj”, która miała przeko­nać panią prezydent, że rząd Brazy­lii nie może się ugiąć przed chciwo­ścią wielkich właścicieli ziemskich, dla których Amazonia jest tylko rezerwuarem zasobów drewna, upraw i pastwisk. Politycy, ekolodzy, naukowcy, ministrowie rządu prosili panią prezydent o ochronę unikalnego środowiska Amazonii, które jest zielonymi płucami świata. W tej sprawie ekolodzy zebrali 2 mln podpisów z prośbą o zawetowanie ustawy. List otwarty odnośnie problemu wystosował nawet sławny brazylijski reżyser Fer­nando Meirelles, w którym napisał, że: „To katastrofa dla Brazylii i ca­łego świata, dla naszej przyszłości. Nigdy jeszcze przetrwanie puszczy nie za­leżało tak bardzo od jednej osoby”.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Kocie sprawy

Mówi się, że ludzi można podzielić na dwie kategorie: miłośników kotów i osoby poszkodowane przez los. Fascynacja tymi zwierzętami tkwi głęboko w ludzkiej duszy, zaś jej początki sięgają starożytności. Na przestrzeni wieków koty były zarówno obiektem kultu jak i przyczyną zabobonnego lęku. Warto, więc bliżej poznać to, co drzemie w tych zwierzęcych arystokratach.

Od zarania dziejów wśród ludzi utrwaliło się przekonanie, że koty dysponują ogromną wiedzą i tajemną mocą, którą nie mają chęci się dzielić, zachowując pełne rezerwy milczenie. Taki był znany i bardzo enigmatyczny Kot z Cheshire, towarzyszący Alicji z Krainy Czarów, który choć doskonale wiedział, która droga jest właściwa, nie miał najmniejszego zamiaru wyznać tego dziewczynce. Na uczciwość i szacunek kota trzeba sobie zasłużyć. Podczas gdy pies jest bezkrytyczny wobec swojego właściciela, kot obdarza nas uczuciem z pewnym ociąganiem i  bezstronnie, co nie oznacza, że jego przyjaźń jest słabsza od przyjaźni psa.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...