Ascophyllum nodosum – francuskie doświadczenia perspektywą dla polskiego rolnictwa

 

Od stuleci bretońscy rolnicy wykorzystywali żyjące w wodach Atlantyku wodorosty do nawożenia pól uprawnych. Osiągali oni doskonałe rezultaty włączając algi do tradycyjnej agrotechniki. Brunatnice, które stanowiły główny składnik „nawozu” są niezwykle zasobnym źródłem substancji fizjologicznie czynnych stymulujących rośliny do aktywacji odżywiania mineralnego, fotosyntezy i przyrostu biomasy. Dzięki ich zastosowaniu francuscy rolnicy uzyskiwali wyższe plony dużo lepszej jakości. Doświadczenia Bretończyków skłoniły naukowców i producentów nawozów oraz środków pomocniczych stosowanych w rolnictwie, do poszukiwań innowacyjnych rozwiązań agrotechnicznych opartych na bazie filtratów z wodorostów, które spowodowałyby ekspresję potencjału plonotwórczego. Stwierdzono, że najbardziej obiecującym rozwiązaniem jest wykorzystanie  Ascophyllum nodosum, brunatnic rosnących w strefie pływów, które są nieustannie narażone na dynamiczne zmiany środowiska. Stanowią one niezwykle bogate źródło substancji fizjologicznie aktywnych – oligosacharydów, witamin, aminokwasów i fitohormonów.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Stosowania środków ochrony roślin z zachowaniem bezpieczeństwa dla zapylaczy

 

Podejmując próbę zrozumienia potrzeby ochrony zapylaczy i innych owadów pożytecznych w trakcie zabiegów ochrony roślin należy najpierw poznać rolę, jaką pełnią te owady w rolnictwie, a także mieć świadomość, jakie zagrożenia dla tych owadów może stwarzać chemiczna ochrona roślin.

Zapylacze to w zdecydowanej większości pszczoły. Dla większości ludzi termin pszczoły kojarzy się z pszczołą miodną, podczas gdy jest to tylko jeden gatunek wśród, około 20-25 tys. innych, występujących na świecie. W Polsce obok pszczoły miodnej występuje ponad 450 innych gatunków pszczół określanych, jako pszczoły dziko żyjące. Do najbardziej znanych należą tu trzmiele często spotykane na kwitnących roślinach w przydomowych ogrodach.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Zastosowanie techniki ozonowania w przechowalnictwie żywności

Streszczenie

W pracy przedstawiono zastosowanie ozonowania dla przemysłu rolno-spożywczego i jako czynnik higieniczno-sanitarny, wypierający starsze technologie, bardziej szkodliwe dla środowiska naturalnego i człowieka. Zaletą tej techniki jest szybki rozpad związku do tlenu oraz brak innych produktów reakcji. Ozonowanie jest uznawane za bezpieczny i przyjazny dla środowiska sposób dezynfekcji.

W pracy przedstawiono charakterystykę techniki ozonowania i aparaturę stosowaną. Ponadto opisano możliwości zastosowania oraz ekonomiczność procesu ozonowania. Przedstawiono również wpływ innowacyjnej techniki ozonowania na jakość żywności pod względem przechowywania, wpływ na zmiany fizyczne, chemiczne i mikrobiologiczne, a także bezpieczeństwo zdrowotne.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...