Izomery trans kwasów tłuszczowych - ich znaczenie dla naszego zdrowia

Polski rynek żywności od lat obfituje w różnego rodzaju produkty zawierające szkodliwe dla zdrowia izomery trans kwasów tłuszczowych, czyli utwardzone tłuszcze roślinne. Duże spożycie tego typu wyrobów sprzyja rozwojowi chorób serca, miażdżycy i cukrzycy. Dlaczego więc, nadal pojawiają się w artykułach spożywczych, a co więcej nie ma obowiązku informowania o tym konsumentów?

 

Jednym z problemów przemysłu tłuszczowego jest niedobór naturalnych roślinnych tłuszczów stałych. Uwodornienie tłuszczów, potocznie nazywane utwardzaniem jest najczęściej stosowanym procesem ich modyfikacji. Niestety, powstałe w ten sposób surowce mogą zawierać ponad 60 procent izomerów trans, które niekorzystnie oddziałują na zdrowie człowieka. W toku doświadczeń przeprowadzonych zarówno na ludziach, jak i na zwierzętach udowodniono, że spożycie większej ilości tych tłuszczów zwiększa w surowicy krwi poziom szkodliwego cholesterolu LDL i obniża poziom korzystnego dla zdrowia cholesterolu HDL, a także podnosi poziom lipoproteiny (a) wpływającej na niedokrwienną chorobę serca oraz potęguje ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Wnikliwe badania przeprowadzone na stekach tysięcy osób  wykazały związek pomiędzy objawami niedotlenienia serca spowodowanego zwężeniem naczyń krwionośnych a zawartością kwasów trans w diecie. Obecność tych związków w pożywieniu czy paszy zwierząt prowadzi do zahamowania działania enzymów typu desaturaz, a przez to do syntezy niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Może to doprowadzić do zaburzeń widzenia, nieprawidłowości ze strony układu nerwowego, a także ograniczyć rozwój somatyczny. Analizy przeprowadzone na noworodkach wykazały, że kwasy tłuszczowe trans mogą przyczyniać się do zaburzeń rozwoju płodowego oraz wpływać na niską masę urodzeniową niemowląt. Powodują spadek testosteronu i zwiększenie liczby nieprawidłowych plemników, jak również odpowiadają za problemy z otyłością, zwłaszcza w krajach rozwiniętych, gdzie spożycie różnego rodzaju margaryn, słodyczy, płatków śniadaniowych i sosów do sałatek jest bardzo wysokie. Także w naszym kraju konsumpcja takich tłuszczów jest dwukrotnie wyższa niż wynosi zapotrzebowanie organizmu.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Mleko kozie – dobry kawał rynku

Produkty kozie stanowią w Polsce coraz prężniej rozwijającą się pozycję na rynku mleczarskim. To rynek, który bardzo dynamicznie rośnie, na którym podaż nie nadąża za popytem surowca, czyli mleka koziego.

Na produkty kozie konsumenci coraz chętniej patrzą w kontekście wzbogacania diety w cenne składniki odżywcze. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom producenci i dystrybutorzy powiększają asortyment o coraz ciekawsze technologicznie i smakowo produkty. Zdaniem ekspertów ten rynek podwoi się w ciągu najbliższych lat.

 

Mleko kozie to produkt znany i doceniany już w starożytności. Przez wieki uważano, że zapewnia sprawność umysłową i długowieczność. Jego lecznicze właściwości zachwalał sam Hipokrates. Nie bez przyczyny mleko kozie stanowi przedmiot badań również wśród współczesnych naukowców.

Cechą charakterystyczną tego produktu jest wybitnie biała barwa, która jest wynikiem bardzo małej zawartości β-karotenu oraz gęsta gładka konsystencja. Mleko odznacza się charakterystycznym, lekko korzennym i słonym smakiem. Specyficzny tzw. kozi zapach jest związany z obecnością nierozpuszczalnych w wodzie lotnych kwasów tłuszczowych, uwalnianych w wyniku działania lipazy lipoproteinowej. Zapach ten powstaje w wyniku działalności bakterii oraz enzymów rodzimych mleka podczas przechowywania.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...