Skarby morza
- Szczegóły
-
Kategoria: Wiadomości rolnicze
Był sobie człowiek…
Ponad pięćdziesiąt lat temu, pewien Francuz, Pan Daniel Roulier – miał pomysł: jak wykorzystać skarby oceanów (tak zwykło się nazywać algi morskie) dla szerszego ogółu, wzorem tych którzy przez setki lat korzystali z nich zbierając je na plażach Bretanii, ale tylko indywidualnie w miarę swoich potrzeb. Pan Roulier wymyślił jak robić na to dużą, przemysłową skalę i opracował technologię ich przerobu od połowu zaczynając, a na wyciągach, filtratach i homogenatach kończąc. Opracował nowoczesne produkty na nich oparte. Oczywiście nie zrobił tego wszystkiego sam – najpierw pomagała mu grupa fachowców – specjaliści i naukowcy z dziedziny biotechnologii morskich, a wspierała rodzina. Dzisiaj pracuje dla niego już ponad 6 tys. ludzi w 42 krajach. Pan Roulier osiągnął sukces – zrealizował swój plan, swoje marzenia. Algi i produkty z nich wytwarzane są powszechne w życiu współczesnego człowieka. Dlaczego? Znał ich wartość!
Czytaj więcej...
Mleko – pomaga czy szkodzi?
- Szczegóły
-
Kategoria: Wiadomości rolnicze
Pierwsze informacje na temat szkodliwego oddziaływania mleka na organizm człowieka pojawiły się w Stanach Zjednoczonych pod koniec lat. 70. Falę krytyki podsycały też liczne artykuły prasowe, przestrzegające przed spożywaniem tego surowca. Jednak badania naukowe prowadzone w tym zakresie nie potwierdziły tych teorii, a wręcz ujawniły kolejne zalety wynikające z picia mleka. Pozostaje więc pytanie: Czy mleko pomaga czy szkodzi?
Czytaj więcej...
Badania niedoborów składników pokarmowych w glebie i roślinach
- Szczegóły
-
Kategoria: Wiadomości rolnicze
http://rme.cbr.net.pl/images/rme54/83.jpgNajważniejszym celem produkcji rolniczej i ogrodniczej jest uzyskanie plonów o pożądanej jakości konsumpcyjnej lub przetwórczej i przechowalniczej. Wiele czynników decyduje o sukcesie uprawy. Jednym z ważniejszych jest gleba. Jej właściwości fizyczne, chemiczne oraz biologiczne mają decydujący wpływ na powodzenie w uprawie. Przydatność gleb do celów produkcyjnych i ich wartość uprawowa określana jest przez wiele parametrów, które składają się na żyzność gleb, czyli naturalną zdolność do zaspokajania potrzeb pokarmowych roślin. Stanowi ona zespół właściwości gleb – fizycznych, chemicznych i biologicznych, zapewniających roślinom odpowiednie warunki do wzrostu. Ważnym aspektem kształtowania żyzności gleb jest możliwość jej zmiany poprzez szereg działań agrotechnicznych, przede wszystkim przez nawożenie.
Czytaj więcej...
Budujemy populację owadów zapylających
- Szczegóły
-
Kategoria: Wiadomości rolnicze
Sześć lat temu, pod koniec 2006 roku zainicjowano kampanię „Ochrona roślin bezpieczna dla pszczół”, skierowaną do szerokiego grona rolników i ogrodników. Jej celem była edukacja dotycząca roli i znaczenia pszczół dla prawidłowego rozwoju roślin i ich plonowania. Głównym działaniem akcji było przekonywanie rolników do celowości stosowania środków ochrony roślin bezpiecznych dla pszczół. W realizację projektu zaangażował się Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który objął tę inicjatywę patronatem honorowym, a aktywnie w jej realizacji uczestniczyły ośrodki naukowe z całego kraju i liczne Ośrodki Doradztwa Rolniczego.
Czytaj więcej...
Odżywianie gleby i roślin
- Szczegóły
-
Kategoria: Wiadomości rolnicze
Gleba to podstawowy warsztat pracy rolnika. Nie służy ona tylko zaspokajaniu potrzeb pokarmowych roślin, jej kondycja warunkuje efektywność produkcji. Źle zarządzana ulega degradacji. Warto dbać zarówno o odżywianie plantacji, jak i o naturalny potencjał plonotwórczy gleb. Należy zatem stosować nawozy, które działają wielopłaszczyznowo. Nie tylko dokarmiają rośliny, ale równocześnie powodują zmiany fizyczne w glebie, sprzyjają rozwojowi flory i fauny glebowej, korzystnie wpływają na jej odczyn i przekształcają składniki pokarmowe z form nieprzyswajalnych na przyswajalne dla roślin.
Czytaj więcej...