Rynki rolne

Popyt w Niemczech na polską żywność

(Agro nr 5/2013, s. 14)

W 2012 r. sprzedaż artykułów rolno-spożywczych do Niemiec, przekroczyła 3,8 mld euro i wzrosła w porównaniu z rokiem 2011 o 11,2 proc., a w porównaniu z pierwszym rokiem polskiej akcesji - ponad 2,5-krotnie. Udział naszego eksportu rolno-spożywczego do Niemiec w wartości całego eksportu rolno-spożywczego wyniósł około 22 proc. Ocenia się, że rynek niemiecki od wielu lat jest szczególnie zainteresowany polskimi wyrobami branż: mleczarskiej, mięsnej, rybnej, owocowej, warzywnej oraz cukierniczej.

W 2012 r. najwięcej pod względem wartościowym wyeksportowaliśmy do Niemiec (dane w euro): mięsa drobiowego (na kwotę 285 mln), soków owocowych, w tym głównie soku jabłkowego (263 mln), ryb i przetworów z ryb (613 mln), produktów mleczarskich (259 mln), wyrobów cukierniczych, piekarniczych i czekolady (331 mln), zbóż (285 mln), mrożonych owoców, w tym głównie wiśni, truskawek i malin (134 mln), rzepaku (107 mln), jaj (90 mln), cukru (68 mln), a także tłuszczów roślinnych i zwierzęcych.

W handlu z Niemcami, od wielu lat Polska osiąga dodatnie saldo, które­go wartość w 2012 r. wyniosła 830 mln euro, wobec 5l6 min euro w 2011 r.

Oprac. Aleksandra Szymańska

 

Zatrudnieni w rolnictwie / Magdalena Kozera

(Trzoda Chlewna nr 5/2013, s. 18-21)

Kwestia zatrudnienia w rolnictwie, jest dość popularnym tematem rozważań wśród ekonomistów, polityków jak i publicystów. Dostępne dane statystyczne, o charakterze ilościowym i zbiorczym, zaprezentowane poniżej, w niewielkim tylko zakresie pozwalają wnioskować o prawdziwości cyfrowego obrazu realnej rzeczywistości.

 

 

Oprac. Aleksandra Szymańska

 

Prognoza cen rynkowych

(Biuletyn Informacyjny ARR nr 1/2013, s. 40-48)

Rynek zbóż (prognoza do września 2013 r.). W roku gospodarczym 2012/2013 przewidywane globalne zapotrzebowanie na zboża jest większe od światowej produkcji. W związku  z tym zapasy końcowe ulegną zmniejszeniu. Niepewność, co do tegorocznych zbiorów zbóż na świecie powodować będzie, że ceny zbóż do końca sezonu będą determinowane malejącymi zapasami, kształtując się na wysokim poziomie, również  w Polsce.

Rynek wieprzowiny (prognoza do września). Na wysokość krajowych cen skupu żywca wieprzowego w prognozowanym okresie będą miały wpływ głównie ceny wieprzowiny w UE oraz kurs złotego wobec euro. W UE w następstwie spadku produkcji wieprzowiny, przy jednocześnie zmniejszonym eksporcie, w 2013 r. podaż wieprzowiny może być nieco mniejsza niż w 2012 r. Zgodnie z prognozą ekspertów przeciętne ceny skupu żywca wieprzowego będą zbliżone do tego z 2012 r.

Rynek wołowiny (prognoza do września). Na wysokość krajowych cen skupu żywca wołowego będą miały wpływ ceny wołowiny w UE oraz kurs złotego, gdyż 80 proc. wołowiny produkowanej w Polsce jest kierowana na eksport, głównie do UE. Przewidywany dalszy spadek produkcji wołowiny w 2013 r., rosnący popyt na mięso oraz w efekcie wysokie światowe ceny wołowiny prawdopodobnie spowodują, że unijne ceny bydła utrzymają się na wysokim poziomie.

Rynek drobiu (prognoza do września). Szacuje się, że w II półroczu 2013 r. ceny skupu kurcząt nie będą rosły tak dynamicznie, jak w dwóch poprzednich latach. Do osłabienia tempa wzrostu cen przyczyni się spodziewane ograniczenie wzrostu eksportu. Ceny mięsa kurcząt będą wysokie, ale nadal konkurencyjne w stosunku do innych gatunków mięsa.

Rynek mleka i produktów mleczarskich (prognoza do września). Ocenia się, że w 2013 r. duży popyt na produkty mleczarskie oraz wzrost ich cen na rynkach światowych będą sprzyjały ożywieniu polskiego eksportu artykułów mleczarskich. Przewiduje się, że ceny skupu mleka będą wyższe niż rok wcześniej, a ceny zbytu masła i odtłuszczonego mleka  w proszku będą względnie stabilne.

Oprac. Aleksandra Szymańska

 

Więcej krów, więcej mleka / Mirosław Lewandowski

(Hoduj z Głową 2013 nr 3, s.11-13)

 

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2012 roku uległa zwiększeniu populacja krów mlecznych w naszym kraju i wyniosła 2 346 097 sztuk. Średnia wielkość stada kształtowała się na poziomie 32,8 sztuk, a średnia wydajność mlecznic osiągnęła poziom 7396 kilogramów. Najlepsze wyniki odnotowano w województwie lubuskim, dolnośląskim, wielkopolskim, opolskim, śląskim, kujawsko-pomorskim i pomorskim.

Największym dokonaniem 2012 roku było wprowadzenie programu monitorowania subklinicznej ketozy. Od kwietnia br. producenci mleka z całej Polski wraz z raportem wynikowym otrzymali informacje o zagrożeniu występowania tej choroby w stadzie.

Hodowcy, którzy osiągają najlepsze wyniki podkreślają, że duże znaczenie w drodze do sukcesu ma stosowny dobór materiału genetycznego wpływający na wysokie parametry rozrodu i długowieczność stada. Niezwykle istotny jest również wybór odpowiedniej paszy, racjonalne żywienie zwierząt i właściwa higiena doju. Wszystkie te czynniki gwarantują nie tylko wysokie wydajności mleczne, ale także na zdrowotność stada.

 

Oprac. Joanna Radziewicz

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter