Branża drobiarska

Stosowanie ziół jako narzędzia profilaktyki na fermach drobiu / Katarzyna Jankowska

(Polskie Drobiarstwo 2013 nr 5, s.28-34)

 

Obecność dodatków ziołowych w diecie zwierząt chowanych na fermach sprzyja poprawie efektów produkcyjnych oraz podniesieniu stopnia zdrowotności zwierząt. Najlepszych efektów można się spodziewać po zastosowaniu mieszanek wielu roślin. Należy jednak wziąć pod uwagę ich skład chemiczny, botaniczny oraz interakcje i zależności farmakologiczne, zachodzące pomiędzy poszczególnymi składnikami substancji czynnych.

Do popularnych roślin mających wpływ na organizm zwierząt należą:

Dziurawiec zwyczajny – wykazuje działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne. Stabilizuje układ nerwowy, wpływając na zmniejszenie napięcia nerwowego.

Prawoślaz lekarski – działa osłonowo na układ pokarmowy, na wpływ na prawidłowe funkcjonowanie górnych dróg oddechowych.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Środowisko naturalne

Wiosenny  rozwój rodzin pszczelich / Tadeusz Walków

(Lubuskie Aktualności Rolnicze 2013 nr 6, s.16-17)

Wiosna to bardzo aktywny czas dla pszczół. Do sezonu zimowego trzeba je przygotować już po ostatnim lipowym miodobraniu. Należy wstępnie ułożyć gniazda, dobierając najodpowiedniejsze plastry do czerwienia i zimowli. W lipcu matki powinny mieć zagwarantowane miejsce do czerwienia. Odmłodzenie składu robotnic daje podstawy do dobrego zimowania. Największą przeżywalność obserwuje się wśród owadów wyklutych od 15 lipca do końca sierpnia. Trzeba pamiętać, że zbyt późne dokarmiane znacznie osłabia kondycję pszczół.

Niezwykle istotne jest przeprowadzenie w odpowiednim czasie zabiegów chroniących owady przed warrozą. W gnieździe musi znajdować się zapas miodu i pierzgi, które są niezbędne do wczesnego dokarmiania czerwiu. Do kwietnia pszczoły korzystają  z przygotowanych zapasów, później korzystają z pyłku świeżego, którego dopływ do ula jest z czasem coraz większy i wystarcza na zaspokojenie bieżących potrzeb rodziny. Taka sytuacja trwa do sierpnia i jeżeli w tym okresie w pobliżu pasieki nie ma pożytku pyłkowego należy dostarczyć pierzgę do uli. Ze względów zdrowotnych plaster z pierzgą powinien być kilkakrotnie przeczerniony. Należy też zadbać, aby w okresie zimowym nie był przechowywany poza ulem.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Uprawa i nawożenie roślin

Nowe odmiany w krajowym rejestrze 2013 – plenne, słodkie i odporne na choroby / Jerzy Siódmiak

(Poradnik Plantatora Buraka Cukrowego nr 2/2013, s. 18-21)

Na podstawie korzystnych wyników doświadczeń rejestrowych w latach 2011 i 2012, w lutym 2013 r. do krajowego rejestru wpisano 15 nowych odmian tj. Abondamax, Alarm, Basilius, Belino, Desperado, Gallant, Gardenia KWS, Gellert, Favorita KWS, Jampol, Manitou, Pikador, Primavera, Steffka i Telimena. Wszystkie diploidalne i tolerancyjne na rizomanię, sześć odpornych na chwościka burakowego, a dwie także na inne choroby.

Wartościowa odmiana jest jednym z najważniejszych czynników decydujących  o efektywności uprawy buraka. Zdarza się, że niektóre spółki cukrowe sprowadzają do obsiewu nasiona odmian  z katalogu unijnego, jednak większość na plantacjach stanowią odmiany krajowe.

Zgodnie z warunkami rejestracji, nowe odmiany powinny prezentować przede wszystkim dużą zdolność plonotwórczą i dobrą jakość przerobową. W przypadku buraka cukrowego, poza odpornością na rizomanię, jednym z podstawowych warunków racjonalizacji produkcji będzie wysiew odmian co najmniej średnio odpornych na choroby grzybowe liści.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Rynki rolne

Popyt w Niemczech na polską żywność

(Agro nr 5/2013, s. 14)

W 2012 r. sprzedaż artykułów rolno-spożywczych do Niemiec, przekroczyła 3,8 mld euro i wzrosła w porównaniu z rokiem 2011 o 11,2 proc., a w porównaniu z pierwszym rokiem polskiej akcesji - ponad 2,5-krotnie. Udział naszego eksportu rolno-spożywczego do Niemiec w wartości całego eksportu rolno-spożywczego wyniósł około 22 proc. Ocenia się, że rynek niemiecki od wielu lat jest szczególnie zainteresowany polskimi wyrobami branż: mleczarskiej, mięsnej, rybnej, owocowej, warzywnej oraz cukierniczej.

W 2012 r. najwięcej pod względem wartościowym wyeksportowaliśmy do Niemiec (dane w euro): mięsa drobiowego (na kwotę 285 mln), soków owocowych, w tym głównie soku jabłkowego (263 mln), ryb i przetworów z ryb (613 mln), produktów mleczarskich (259 mln), wyrobów cukierniczych, piekarniczych i czekolady (331 mln), zbóż (285 mln), mrożonych owoców, w tym głównie wiśni, truskawek i malin (134 mln), rzepaku (107 mln), jaj (90 mln), cukru (68 mln), a także tłuszczów roślinnych i zwierzęcych.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Polityka rolna

Walka o ubój rytualny

(Top Agrar Polska nr 6/2013, s. 171)

Ustawa, która ma zalegalizować ubój rytualny bydła i drobiu trafiła do Sejmu. Nie wiadomo jednak jak szybko zostanie zaakceptowana. Posłowie opozycji zapowiedzieli, że nie poprą nowych przepisów, mimo iż dopuszczają one ubój rytualny jedynie w rzeźni pod nadzorem lekarza weterynarii, dodatkowo wykluczają stosowanie klatek obrotowych.

Trzeba dodać, że pięciomiesięczne opóźnienie doprowadziło do zapaści na krajowym rynku wołowiny. Ceny spadły o przynajmniej 20 proc., a nie jest to jeszcze koniec. Jak mówią przedstawiciele zakładów mięsnych, w najbliższym czasie mogą mieć miejsce kolejne obniżki.

Wielu rolników od kilku miesięcy wstrzymuje się ze sprzedażą bydła. Ceny młodego bydła opasowego spadły już poniżej 7 zł/kg, a pod koniec 2012 r. przekraczały 8 zł/kg. Jeszcze tańsze są byki ras mlecznych – lokalnie kosztują około 6 zł/kg żywca netto.

Przez pięć miesięcy eksporterzy większości utracili zamówienia z krajów arabskich. Odbiorcy w tym czasie znaleźli dostawców w innych krajach – trzeba tu dodać, że ubój rytualny jest legalny w większości krajów UE.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Choroby i szkodniki roślin

Rozkruszki – szkodniki bulw i cebul / Gabriel Łabanowski

(Hasło Ogrodnicze 2013 nr 5, 22-23)

W rzędzie roztoczy ważnymi szkodnikami, szczególnie roślin cebulowych, są rozkruszki. Wśród gatunków występują osobniki, których wydzieliny i resztki chitynowe pancerza wywołują u człowieka objawy alergiczne układu oddechowego oraz schorzenia skóry.

Rozkruszek korzeniowy atakuje głównie bulwy frezji i najczęściej występuje razem z rozkruszkiem narcyzowym. W warunkach polowych może zagrażać uprawom cebuli jadalnej i czosnku. Objawy żerowania w postaci smug i ciemnych plamek z licznymi wgłębieniami są widoczne na korzeniach, które po jakimś czasie zamierają, co z kolei opóźnia wyrastanie liści z bulw, zmniejsza ilość pędów kwiatowych i kwiatów w kłosie. Rozwój poszczególnych osobników rozpoczyna się w temperaturze powyżej 50C i wilgotności powietrza 81-100 proc. Samice składają 60-100 jaj. Rozwój jednego pokolenia trwa, w zależności od warunków, od 9 do 27 dni.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...