Środowisko naturalne

Wiosenny  rozwój rodzin pszczelich / Tadeusz Walków

(Lubuskie Aktualności Rolnicze 2013 nr 6, s.16-17)

Wiosna to bardzo aktywny czas dla pszczół. Do sezonu zimowego trzeba je przygotować już po ostatnim lipowym miodobraniu. Należy wstępnie ułożyć gniazda, dobierając najodpowiedniejsze plastry do czerwienia i zimowli. W lipcu matki powinny mieć zagwarantowane miejsce do czerwienia. Odmłodzenie składu robotnic daje podstawy do dobrego zimowania. Największą przeżywalność obserwuje się wśród owadów wyklutych od 15 lipca do końca sierpnia. Trzeba pamiętać, że zbyt późne dokarmiane znacznie osłabia kondycję pszczół.

Niezwykle istotne jest przeprowadzenie w odpowiednim czasie zabiegów chroniących owady przed warrozą. W gnieździe musi znajdować się zapas miodu i pierzgi, które są niezbędne do wczesnego dokarmiania czerwiu. Do kwietnia pszczoły korzystają  z przygotowanych zapasów, później korzystają z pyłku świeżego, którego dopływ do ula jest z czasem coraz większy i wystarcza na zaspokojenie bieżących potrzeb rodziny. Taka sytuacja trwa do sierpnia i jeżeli w tym okresie w pobliżu pasieki nie ma pożytku pyłkowego należy dostarczyć pierzgę do uli. Ze względów zdrowotnych plaster z pierzgą powinien być kilkakrotnie przeczerniony. Należy też zadbać, aby w okresie zimowym nie był przechowywany poza ulem.

 

Oprac. Joanna Radziewicz

Szczęśliwy ten dom, gdzie jaskółki są / Radosław Kożuszek

(Lubuskie Aktualności Rolnicze 2013 nr 6, s.33-34)

Jaskółki towarzyszą człowiekowi już od wieków. W zamian za bezpieczne schronienie,  pomagają w walce z uciążliwymi dla ludzi owadami – muchami, komarami i meszkami. Podania ludowe głoszą, że ptaki te zakładają swoje gniazda tylko  w budynkach posiadających nienaganną konstrukcję, a ich obecność przynosi szczęście.

Dymówki są największymi polskimi jaskółkami. Swoje gniazda zakładają wewnątrz budynków, które są najczęściej położone w pobliżu zbiorników wodnych. Żywią się owadami latającymi, dlatego są bardzo pomocne w eliminacji dużych ilości komarów i meszek.

Oknówki gnieżdżą się na zewnątrz. Ich gniazda, w odróżnieniu od gniazd dymówki, nie są otwarte, lecz całe zabudowane, z niewielkim otworem wlotowym. Z kolei brzegówki zasiedlają wykopane przez siebie nory w skarpach nad brzegami rzek i w żwirowniach.

Dla jaskółki dymówki i oknówki podstawę do budowy gniazda stanowią drewniane klocki o średnicy 3 cm i długości 10 cm przytwierdzone do belki stropowej lub ściany. Jeśli pod naszym dachem zadomowi się dymówka należy pamiętać o pozostawianiu otwartych drzwi budynku, podczas nieobecności ptaków w gnieździe.

Jeśli jednak nie życzymy sobie obecności jaskółek w naszym otoczeniu powinniśmy odpowiednio wcześnie uniemożliwić budowę ich gniazd. Jeszcze przed przylotem ptaków należy zlikwidować zeszłoroczne gniazda, szczelnie zamykać drzwi budynków lub zamontować odpowiednie siatki zabezpieczające. Pod żadnym pozorem nie można usuwać gniazd, w których ptaki złożyły już jaja. W Polsce jaskółki podlegają ochronie prawnej                       i niszczenie ich lęgów jest traktowane jako wykroczenie.

 

Oprac. Joanna Radziewicz

 

Zapobieganie szkodom w uprawach rolnych powodowanych przez zwierzęta łowne / Zdzisław Sakowicz

(Lubuskie Aktualności Rolnicze 2013 nr 6, s.11)

W ostatnim dziesięcioleciu poziom szkód łowieckich w naszym kraju zwiększył się ponad sześciokrotnie. Istnieje więc konieczność opracowania optymalnych programów ochrony roślin przy wykorzystaniu dostępnych metod i środków. W stosunku do roślinożernych gatunków łownych zaleca się metodę mechaniczną, agrotechniczną i chemiczną.

Wśród metod mechanicznych najczęściej wykorzystywane są urządzenia wizualne, dotykowe i dźwiękowe. Coraz powszechniejsze stają się też pastuchy elektryczne. Jednak skuteczność tego typu urządzeń jest krótkotrwała, ponieważ zwierzęta dość szybko przyzwyczajają się do nich. Najlepiej sprawdzają się one w krytycznym okresie powstawania szkód.

W ograniczaniu szkód łowieckich duże znaczenie ma wybór miejsc siewu oraz gatunków szczególnie atrakcyjnych dla dzikich zwierząt. Ważne jest również dokładne usuwanie resztek pożniwnych oraz szkodników.

Do metod chemicznych zalicza się opryski specjalnymi środkami odstraszającymi roślinożerne ssaki łowne – repelenty i atraktanty. Zarejestrowane substancje aktywne oddziałują na zwierzęta poprzez krótkotrwały bodziec bólowy lub lękowy.

Najlepszą skuteczność uzyskuje się poprzez łączenie dostępnych metod oraz ścisłe stosowanie się do zaleceń.

 

Oprac. Joanna Radziewicz

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter