Wieś polska - stereotypy. Komunikat z badań Centrum Badania Opinii Społecznej
- Szczegóły
-
Kategoria: Rolnictwo w Unii Europejskiej
W ostatnich miesiącach przyglądaliśmy się polskiej wsi. Analizie poddaliśmy różne wymiary codzienności – począwszy od elementów stylu życia i obyczajowości, przez kwestie światopoglądowe i religijne, po preferencje polityczne. Prześledziliśmy wieloletnie trendy sugestywnie ilustrujące zmiany zachodzące na wsi w kolejnych latach. Próbowaliśmy wreszcie odpowiedzieć na pytanie, jaka jest wieś obecnie? Czy ludność wiejska jest jednolita, czy zróżnicowana? Czy tworzy koherentną całość, czy może pewne linie podziału – wyznaczone chociażby przez pochodzenie i charakter wykonywanej pracy – są źródłem różnic co najmniej równie głębokich jak te obserwowane między wsią a miastem?
Niniejsze opracowanie - Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (282) przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 7–14 listopada 2013 r. na liczącej 990 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski - uzupełnia całą serię o spojrzenie z innej, bo subiektywnej perspektywy. Komunikat ma informować nie o tym, jak jest w rzeczywistości, lecz o tym, jak myślimy, że jest. Zamiast stanu faktycznego, odkryje stereotyp wsi. Ukaże, z czym kojarzą się obszary wiejskie i żyjąca tam ludność oraz czy Polacy wstydzą się mieszkania na wsi.
Czytaj więcej...
Ukraiński rynek: szansa dla polskiego eksportu branży rolnej?
- Szczegóły
-
Kategoria: Rolnictwo w Unii Europejskiej
Jak pokazują dane ukraińskiego urzędu statystycznego, w pierwszych czterech miesiącach b.r. import towarów z Polski na Ukrainę miał wartość 937,726 mln USD i był aż o 22,4 proc. niższy niż analogicznym okresie w 2013 r. Jednocześnie Ukraina znacznie zwiększyła swój eksport do naszego kraju (o 18,5 proc., do wartości 1008,387 mln USD)*. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że podpisanie części handlowej umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską oraz jednostronne preferencje handlowe dla Ukrainy mogą umacniać tendencje zmian, to związek naszego sąsiada z UE nie musi być postrzegany w Polsce jako zagrożenie, ale – szczególnie w niektórych segmentach branży rolnej – jako spora szansa.
Radosław Jarema, dyrektor generalny AKCENTY zajmującej się obsługą transakcji walutowych dla importerów i eksporterów wskazuje, że kilku z jego polskich klientów już zauważyło nowe możliwości współpracy z Ukrainą. Największe szanse mają producenci maszyn, sprzętu rolniczego i innych środków wspomagania produkcji rolnej oraz firmy, które zajmują się handlem tymi produktami. Ich rosnący już od jakiegoś czasu eksport może nabrać dodatkowej dynamiki. Od nawozów po traktory, naczepy i mniejsze sprzęty rolnicze, Ukraina będzie potrzebowała wszystkiego, aby wykorzystać swój potencjał – mówi Jarema.
Czytaj więcej...
Nieuzasadnione opóźnienia w procesie autoryzacji bezpiecznych odmian genetycznie modyfikowanych (GM)
- Szczegóły
-
Kategoria: Rolnictwo w Unii Europejskiej
Z dniem 1 czerwca 2014 r. suma opóźnień w procesie autoryzacji 21 odmian GM, które zostały przetestowane i ocenione przez EFSA za bezpieczne wynosiła łącznie 44 lat. Ponadto liczba przypadków nieuzasadnionych opóźnień rośnie od połowy 2013 roku, zagrażając bezpieczeństwu dostaw żywności i pasz do Unii Europejskiej.
W demokracji, rządzący powinni przestrzegać prawa i zasady, które sami na siebie nałożyli, jednak Unia Europejska nie przestrzega tej reguły, jeśli chodzi o GMO.
Komisja Europejska przyznała, że regularnie są łamane rygorystyczne przepisy UE dotyczące autoryzacji produktów GM, powodując nieuzasadnione opóźnienia we wprowadzeniu na rynek produktów GM ocenionych jako bezpieczne. Po ostatnich głosowaniach przez Państwa Członkowskie w tej sprawie, Komisja Europejska, od niedawna również bez podstawy prawnej, zaczęła opóźniać procesy wydania decyzji autoryzacyjnej. Takie działania powodują, że okres po wydaniu opinii o bezpieczeństwie produktu GM przez właściwy organ do momentu wydania zezwolenia zajmuje 40% całego czasu potrzebnego na przeprowadzenie procedury autoryzacyjnej.
Czytaj więcej...