Polskie stroje ludowe cz.2

Strój kaszubski

 

Codziennym męskim nakryciem głowy była muca (skórzana czapka z nausznikami), natomiast w świąteczne dni zakładano filcowe kapelusze z wąskim rondem i wysoką główką. Lniane koszule miały krój przyramkowy, wykładany kołnierzyk i rękawy z wąskim mankietem. Młodzi mężczyźni nosili jasne, zaś starsi ciemne kamizelki (liwki), uszyte z gładkich, pasiastych bądź wzorzystych tkanin. Węps to kaftan wykonany z tkanin samodziałowych w kolorze ciemnozielonym lub granatowym, noszony głównie przez młodzież. Sukmana miała sześć kontrafałd, zaś jej kołnierz, klapy i wyłogi przy rękawach były najczęściej obszyte czerwonym suknem. Rodzaj noszonych spodni był uzależniony od stopnia zamożności. W dni świąteczne bogaci gospodarze zakładali spodnie skórzane, a biedniejsi wykonane z wełnianych samodziałów. Najpopularniejszym obuwiem odświętnym były skorznie, uszyte z surowej skóry, zawsze wypolerowane i błyszczące, świadczące o pozycji społecznej. Do pracy w chłodniejsze dni zakładano korki, buty o drewnianej podeszwie i skórzanym wierzchu.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Sezon myśliwski we dworze

W starym dworze, modrzewiowym dworze,

Wszystko dzieje się na stary ład

Nic tradycji gwałcić praw nie może,

Choćby tego żądał modny świat…. Wiktor Dzierżanowski „Wieś i dwór”, 1913

 

Ziemianie, podobnie jak arystokraci, żyli w przekonaniu o własnej szczególnej pozycji w społeczeństwie. Wiązała się ona jednak ze szczególnego rodzaju obowiązkami. Ziemianie musieli respektować zasady kodeksu honorowego, przynależeć do klubów arystokratyczno-ziemiańskich, myśliwskich, „rycerskich”, resurs obywatelskich oraz, co było w dobrym tonie, organizować polowania na zwierzynę.

Sezon polowań myśliwskich przypadał zawsze na trzecią porę roku - jesień. Na początku XIX w. twierdzono, że „prawidłowe polowanie i związany z tym odstrzał zwierzyny jest koniecznością. Zwierzostan nieodstrzelany na jesiennym polowaniu jest niczym żniwo, do którego gospodarz przygotowuje się cały rok”. Jednak pod koniec tego samego wieku wielu ówczesnych publicystów zastanawiało się, czy łowiecka namiętność nie przyczynia się, aby zbyt często do upadku ziemiańskich gospodarstw?

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...