Morze martwe w tarapatach
- Szczegóły
-
Kategoria: Ekologia i środowisko
Wiadomo, że Morze Czerwone w rzeczywistości nie jest czerwone, a Morze Czarne – czarne, natomiast Morze Martwe jest naprawdę martwe. Poza trzema różnymi rodzajami bakterii i jednym alg, w jego bardzo zasolonych wodach nie mogą żyć żadne organizmy. Płazy, ryby czy bezkręgowce nie tolerują tak mocnego zasolenia, które w Morzu Martwym przekracza 30 proc.; czyli jest dziesięć razy większe niż w oceanach naszej planety (zawartość soli w wodzie morskiej wynosi zwykle 3-4 proc.).
Morze Martwe zajmuje część Wielkiego Rowu Afrykańskiego - głębokiej doliny ryfowej, ciągnącej się od Turcji do Afryki Wschodniej. Znajduje się pomiędzy Izraelem i Jordanią, na wschód od Jerozolimy, a od północnej strony wpływa do niego rzeka Jordan. Bardzo wysokie temperatury panujące na tym obszarze powodują, że woda szybko paruje, pozostawiając osad soli i piękną, półprzeźroczystą mgiełkę w powietrzu, która pochłania część szkodliwego promieniowania UVB. Co więcej, brzegi jeziora (długiego na 70 km i szerokiego na 20 km, o głębokości 300 m i 1000 km2 powierzchni) stanowią najgłębszą lądową depresję na Ziemi – około 420 m poniżej poziomu morza.
Czytaj więcej...
Niedźwiedź brunatny – gatunek zagrożony wyginięciem
- Szczegóły
-
Kategoria: Ekologia i środowisko
Niedźwiedź brunatny (Ursus arctos) jest gatunkiem prowadzącym samotniczy tryb życia, o słabo wykształconej strukturze socjalnej populacji. Dominują w niej dorosłe samce, kolejne miejsce w hierarchii zajmują samice wychowujące młode, zaś pozostałe kategorie osobników mają niższą rangę. Dojrzałość rozrodczą samice osiągają już w trzecim lub czwartym roku życia, natomiast samce wchodzą do rozrodu później, w wieku 7-10 lat. Ruja trwa od połowy kwietnia do czerwca i charakteryzuje się dwoma lub trzema (czasem czterema) fazami popędu płciowego. W przypadku braku zapłodnienia, u niektórych samic, może pojawić się kolejna ruja w lipcu i we wrześniu. Ciąża przedłużona z opóźnioną implantacją, trwa 185-251 dni. Porody odbywają się w okresie snu zimowego, od grudnia do lutego. Najczęściej w miocie rodzi się 1-3 młodych o masie ciała około 500 gramów. W pierwszych tygodniach życia żywią się one wyłącznie mlekiem matki, która w tym czasie nie pobiera pokarmu. Okres rozrodczy u samic trwa średnio do 24 roku życia. Śmiertelność młodych osobników w pierwszym roku życia wynosi około 50 proc. Od 1947 roku w polskiej części Karpat zginęło około 27 dorosłych niedźwiedzi, natomiast w latach 1980-2006 zarejestrowano 25 przypadków śmiertelnych wśród młodych i młodocianych zwierząt należących do tego gatunku. Z najczęściej wymienianych powodów takiego stanu rzeczy wymienia się przyczyny naturalne, w tym dość częste przypadki kanibalizmu.
Czytaj więcej...