Rolnicze rozmaitości

Rolnictwo Izraela: o wszystkim decyduje woda / Grzegorz Ignaczewski

(Top Agrar Polska, 2015 nr 1, s.28-31)

Mimo, że w Izraelu jedynie 300 tys. ha jest wykorzystywanych rolniczo, intensywna gospodarka pozwala na wyprodukowanie nadwyżek, eksportowanych na cały świat. Większość ziemi rolniczej znajduje się tutaj w rękach państwa, a aż 80 proc. gospodarstw stanowią formy wspólnego gospodarowania – kibuce i moszawy.

Mimo małej powierzchni, izraelskie rolnictwo i przemysł spożywczy pokrywają około 95 proc. krajowego zapotrzebowania na żywność. Uprawy polowe zajmują tutaj około 175 tys. ha (58 proc. gruntów rolnych) – z tego 130 tys. ha to uprawy „ozime”, przede wszystkim pszenica i jęczmień, a 45 tys. ha to uprawy jare – bawełna, słonecznik, kukurydza, sorgo, groch, fasola, orzeszki ziemne. Pod osłonami dominują zaś: pomidory, papryka, świeże zioła, arbuzy, melony, bakłażany i truskawki. Sady zajmują powierzchnię około 37 tys. ha (banany, jabłka, winogrono konsumpcyjne, awokado, cytrusy), natomiast hodowla oliwek bez nawadniania zajmuje około 21 tys. ha. Z produkcji zwierzęcej przeważają: produkcja mleka i drobiu.

Izrael słynie również w wyrobu wina. Dobrze znane są tu winnice położone na Wzgórzach Golan. Zajmują łącznie około 600 ha i prowadzą je 4 kibuce i 4 moszawy. Szczepy winogron pochodzą głównie z Europy. Szacunkowa roczna produkcja jednej winiarni kształtuje się na poziomie 500 tys. butelek, z czego 20 proc. trafia na eksport.

Ważną gałęzią izraelskiego rolnictwa jest produkcja mleka. W panujących tam warunkach klimatycznych występują duże różnice w wydajności pomiędzy okresem letnim a zimowym. W lecie od krowy można pozyskać dziennie do 30 litrów mleka, zimą dzienny udój dochodzi do 40 litrów. Średnia cena za surowiec to około 1,97 zł, chociaż w ogólnym rozliczeniu należy wziąć pod uwagę wysokie koszty pasz, które trzeba przywozić z odległych regionów. Średnie roczne spożycie mleka i przetworów mlecznych wynosi tu około 180 l /mieszkańca.

Mimo dobrej organizacji Izrael importuje wiele produktów, głównie zboża, wołowinę i pasze.

 

Oprac. Joanna Radziewicz

 

Maszyna Rolnicza Roku 2015 / Jan Przyrowski

(Agrotechnika, 2015 nr 1, s.58-59)

Po raz 21. wyłoniono laureatów Konkursu „Maszyna Rolnicza Roku” organizowanego przez Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Poznaniu. Decyzją Komisji, obradującej pod przewodnictwem dr inż. Andrzeja Seligi tytuł Maszyny Rolniczej Roku 2015 w kategorii maszyn krajowych przypadł zaprawiarce o pracy ciągłej Hanka 25 W firmy AgrAlex, w kategorii maszyn z importu ciągnikom New Holland T8.420 Auto Command i Steyr 6230 CVT.

Zaprawiarka Hanka 25 W jest w pełni automatyczną i niezwykle precyzyjną maszyną nowej generacji. Jest wyposażona w układ ważąco-dozujący, wagę taśmową oraz pompy dawkujące zaprawę. Opatentowany system zraszania zapewnia równomierne pokrycie nasion właściwymi środkami. Procesy odpowiadające za jakość wykonywanych czynności są sterowane automatycznie. Urządzenie to pracuje z wydajnością 25 t/ha i jest przystosowane do podawania kilku rodzajów preparatów, których nie można ze sobą mieszać. Umożliwia stosowanie gęstych zapraw bez rozcieńczania ich wodą. Dodatkowo maszyna może być wyposażona w generator piany i dozowniki proszków. Warto też zwrócić uwagę na zastosowanie najwyższej jakości materiałów konstrukcyjnych i podzespołów. Wymiary gabarytowe zaprawiarki wynoszą: długość – 2510 mm, szerokość – 510 mm, wysokość 2000 mm.

New Holland T8.420 Auto Command to nowoczesny ciągnik z bezstopniową skrzynią biegów, napędzany silnikiem ECOBlue SCR Cursor 9 o pojemności skokowej 8700 cm3 i mocy 308 kW (419 KM). Cztery tryby pracy – Auto, Cruise, PTO i Manual – zapewniają taką samą elastyczność pracy silnika dla zagwarantowania optymalnej oszczędności paliwa. Wszystkie funkcje przekładni są zgrupowane w jednym miejscu dla sprawnego sterowania. Przekładnia ma cztery punkty przełożeń pełnej pracy mechanicznej. Jest dostępna w wariantach 40 km/h ECO oraz 50 km/h ECO, dzięki czemu maszyna doskonale sprawdza się w szerokim zakresie prac transportowych.

Steyr 6230 CVT ciągnik wyposażony w sześciocylindrowy, turbodoładowany silnik z intercoolerem i systemem zasilania common rail, o pojemności skokowej 6728 cm3 i mocy 167 kW (228 KM). W układzie przeniesienia napędu zastosowano nowatorską technologię, wykorzystującą przekładnię bezstopniową CVT, która zapewnia płynną jazdę i doskonałe sterowanie połączone z maksymalną mocą i oszczędnym zużyciem paliwa w trakcie wykonywania prac polowych oraz podczas transportu. Wydajną dystrybucję mocy oraz szybką reakcję zapewnia sprzęgło mechaniczne z technologią Double Clutch DKT.

Komisja konkursowa przyznała też wyróżnienia składanemu hydraulicznie agregatowi uprawowemu UPH firmy AGRO-TOM.

Oprac. Joanna Radziewicz

 

Nie tylko jedwab, ale i bioaktywne związki / Małgorzata Łochyńska

(Agro Serwis, 2014 nr 23/24, s.64)

Włókno jedwabne wytworzone przez jedwabnika morwowego jest zbudowane głównie z białka zwanego fibroiną (78-81 proc.). Nici fibroinowe są pokryte warstwą serycyny, której zawartość wynosi od 19 do 28 proc. Stosunek procentowy poszczególnych składników jest uzależniony od gatunku i rasy motyla, chociaż warunki hodowli tych owadów również mają istotny wpływ na zawartość komponentów włókna.

Zarówno fibroina, jak i serycyna są związkami bioaktywnymi stosowanymi w kosmetologii, medycynie i biotechnologii w produkcji biopolimerów dla hodowli tkankowych, zastosowaniach biomedycznych i biotechnologicznych, a także w terapii regeneracyjnej. Biomateriały fibroinowe są szeroko wykorzystywane w ortopedii, chirurgii twarzowo-szczękowej, stomatologii, do rekonstrukcji kości, naczyń krwionośnych i nerwów. Trwają też zaawansowane badania nad zastosowaniem fibroiny w hodowli tkanek wątroby, kości i ścięgien oraz komórek tkanki właściwej produkujących kolagen.

Serycyna posiada właściwości antybakteryjne, antyoksydacyjne, antynowotworowe, przeciwzakrzepowe oraz chroni przed promieniowaniem UV. Wpływa również na poprawę elastyczności skóry i wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe. Jest wykorzystywana jako hydrofilowy polimer naturalny służący do rozpuszczania w wodzie niektórych leków.

Jedwabnik morwowy jest cenny dla ludzi nie tylko z powodu wspaniałych włókien, ale także biologicznie aktywnych związków, możliwych do zastosowania w różnych dziedzinach nauki.

 

Oprac. Joanna Radziewicz

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter