Produkcja roslinna

Kolejny rok wysokiej produkcji cukru na świecie

(Agra Europe 2014, 7 November, s. 14)

Ocenia się, że produkcja cukru na świecie w 2014/15 r. osiągnie 181,1 mln ton, a jego spożycie – 176,7 mln ton. Nadwyżka produkcji nad spożyciem wyniesie więc 4,4 mln ton. Będzie to  piąty, kolejny rok kiedy produkcja cukru przewyższa jego zużycie. Jednocześnie, w 2014/15 r. spożycie cukru zwiększy się o 2,1%. Wzrost ten nastąpi głównie w północnej i sub-saharyjskiej Afryce, na Bliskim i Dalekim Wschodzie oraz w Ameryce Środkowej. Produkcja cukru z trzciny cukrowej spadnie nieznacznie (o 1%) po raz pierwszy od siedmiu lat. Zmniejszy się zarówno produkcja, jak i spożycie cukru w Chinach, co spowoduje spadek jego importu. Zwiększy się natomiast, za sprawą wzrostu plonów, produkcja cukru w pozostałych krajach Azji, głównie w Tajlandii. Eksport cukru z Tajlandii może osiągnąć  ponad 9 mln ton w bieżącym roku. Wzrost produkcji nastąpi również w Indiach. Dzięki wyższym plonom zwiększy się też o 6% produkcja cukru w Rosji i na Ukrainie.

W.M.

 

Przewidywany spadek produkcji rzepaku

(Agra Europe 2014, 7 November, s. 18)

Specjaliści przewidują, że w 2015/16 r. zmniejszy się areał uprawy rzepaku w 28 krajach Unii Europejskiej oraz na Ukrainie. Spadek powierzchni uprawy rzepaku w Unii, będącej największym jego światowym producentem, będzie efektem zarówno niskich cen, zmian Wspólnej Polityki Rolnej, jak i zakazu stosowania insektycydów z grupy neonikotynoidów. Powierzchnia uprawy rzepaku w Unii w bieżącym roku będzie najniższa od trzech lat i wyniesie 6,5 mln hektarów. Jest to ilość o 4% mniejsza niż rok wcześniej. Rekordowe zbiory rzepaku w ubiegłym roku (22,4 mln ton) wpłynęły na spadek jego cen. Opłacalność produkcji obniżył też zakaz stosowania trzech, powszechnie używanych uprzednio insektycydów neonikotynoidowych. Brak równie efektywnych preparatów zastępczych spowodował, że szkody spowodowane przez szkodniki były większe niż w poprzednich latach, głównie w Niemczech i w Wielkiej Brytanii. Na Ukrainie zasiewy rzepaku ozimego, stanowiącego zwykle 95% areału uprawy rzepaku, są o 9% niższe niż rok wcześniej i o 25% niższe od średniej pięcioletniej. W 2013 r. Ukraina eksportowała do Unii Europejskiej 1,7 mln ton rzepaku – pod tym względem wyprzedziła ją jedynie Australia, której eksport do krajów Wspólnoty osiągnął 1,8 mln ton.

W.M.

Zbiory zbóż w 2014 r.

(Agra Europe 2014, 7 November, s. 9)

Według ostatnio opublikowanych szacunków FAO, zbiory zbóż na świecie w 2014 r. były o milion ton niższe niż oceniano poprzednio i wyniosły 2,5 mld ton. Były o 3,7 mln ton niższe niż rekordowe zbiory w 2013 r. Zbiory pszenicy szacuje się obecnie na 722,6 mln ton – o 4 mln ton więcej niż oceniano poprzednio, ponieważ zbiory w Unii Europejskiej i na Ukrainie były wyższe niż się spodziewano. Ocena wysokości zbiorów ryżu nie zmieniła się i wynosi 496,3 mln ton, co jest ilością o 0,3% niższą niż w 2013 r. Zbiory ryżu zmniejszyły się po raz pierwszy od 2009 r. Światowe zapasy zbóż osiągnęły poziom najwyższy od 15 lat i osiągnęły 624,7 mln ton. Zapasy pszenicy wzrosły o 9,3%, a zapasy ryżu spadły o 2%. Zużycie zbóż bezpośrednio przez ludzi zwiększyło się o 0,9%, czyli w tym samym stopniu co liczba ludności na świecie; spożycie w przeliczeniu na osobę pozostało więc niezmienione. Jednocześnie zużycie zbóż na pasze wzrosło o 2,6%. Jest to wynikiem wysokich zbiorów i niższych cen zbóż. Nawet w przypadku pszenicy, zboża przeznaczanego głównie na spożycie przez ludzi,  zużycie jej na paszę wzrosło o 6,6%.

W.M.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter