Pszczelarstwo

Podsumujmy sezon pszczelarski / Adrian Stankiewicz

(Wieś Kujawsko-Pomorska 2017 nr 9, s. 24)

Z danych szacunkowych wynika, że zbiory miodu w tym roku były słabsze niż w latach ubiegłych. Jedynie pożytki wczesne, w tym miód rzepaku ozimego został zebrany przez pszczelarzy w zadowalających ilościach. Kolejne pożytki, jak miód z akacji, lipy, wielokwiatowy zostały ograniczone przez niekorzystne warunki atmosferyczne. Pozytywnie ocenia się jednak siłę i przygotowanie rodzin przed okresem podkarmiania.

Przełom lipca i sierpnia to okres wzmożonych prac związanych z ustawianiem gniazd, zabiegami zwalczającymi warrozę i podkarmianiem owadów. Pokarm powinien być podawany w niewielkich ilościach 1-2 kilogramów co 2-3 dni, najlepiej późnym wieczorem. Zalecana optymalna dawka syropu na 1 rodzinę wynosi około 15 kilogramów. Pozwala to na przetrwanie okresu zimowego i dynamiczne rozpoczęcie wiosennego okresu rozwojowego.

Ograniczenie ilości miodu w tym sezonie wpłynęła na mniejszą dostępność miodów odmianowych, warto więc w miarę możliwości zaopatrzyć się w produkty pszczele, które bardzo pozytywnie oddziałują na nasze zdrowie i samopoczucie.

Oprac. Joanna Radziewicz

Powstaje Narodowa Strategia Ochrony Owadów Zapylających / A. Kozłowska

(Agro Serwis 2017 nr 18, s. 52-53)

Przy okazji tegorocznych obchodów Wielkiego Dnia Pszczół (8 sierpnia) ogłoszono inaugurację prac nad powstaniem „Narodowej strategii ochrony owadów zapylających”, która ma być gotowa na wiosnę 2018 roku. Punktem wyjścia do opracowania tego dokumentu jest ciągły spadek populacji pszczół, zarówno miodnych, jak i gatunków dziko żyjących. Ma on powstać przy współpracy organizacji pozarządowych, instytucji, świata nauki, pszczelarzy, a także w wyniku otwartych debat, które odbędą się jesienią w kilku miastach Polski.

Narodowa Strategia Ochrony Owadów Zapylających jest elementem realizowanej przez Greenpeace, w ramach akcji Adoptuj Pszczołę, idei Polski Przyjaznej Pszczołom. Według szacunków pszczelarzy tej zimy w Polsce nie przeżyło nawet 40 proc. Organizacje ekologiczne apelują o zaprzestanie stosowania przez rolników pestycydów z grupy neonikotynoidów, które negatywnie działają na układ nerwowy i odpornościowy owadów.

Na podstawie danych z raportu „Sektor Pszczelarski w Polsce w 2016 roku” przygotowanego przez Zakład Pszczelnictwa w Puławach wynika, że w Polsce żyje około 1,5 mln rodzin pszczelich, czyli o 56 tys. więcej niż w ubiegłym roku. Najwięcej rodzin jest zarejestrowanych w województwie lubelskim, a najmniej w województwie podlaskim. Prawie

476 tys. rodzin znajduje się w pasiekach liczących mniej niż 20 uli. W zeszłym roku całkowita produkcja miodu w naszym kraju wyniosła około 24,3 tys. ton. Przeciętnie z jednej rodziny pszczelej w pasiekach amatorskich pszczelarze pozyskali około 16,5 kilogramów miodu, natomiast w towarowych prawie dwukrotnie więcej.

Wśród najczęstszych przyczyn śmiertelności pszczół wymienia się: choroby (warroza, nosemoza) – 77 proc. przypadków, błędy w hodowli – 16 proc. przypadków, zatrucia środkami ochrony roślin – 1 proc. przypadków, inne zatrucia – 6 proc.

Oprac. Joanna Radziewicz

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter