Rolniczy świat

Rośnie produkcja wołowiny / opr. A. Kozłowska (na podstawie analizy Marzeny Trajer)

(Agroserwis 2018 nr 18, s. 32-33)

W 2018 r. światowa produkcja wołowiny może zwiększyć się o 2,4%, do 63 mln ton. Wzrost produkcji przewidywany jest m.in. u największych światowych producentów, tj. USA, Brazylia i Chiny. Z danych KE wynika, że niewielka redukcja pogłowia bydła w Unii, jaką wyliczono w grudniu 2017 r. nie wpłynęła na wielkość ubojów na początku roku 2018. W pierwszym kwartale br. produkcja wołowiny, mierzona wielkością ubojów, wzrosła o 2% w odniesieniu do analogicznego okresu 2017 r. m.in. na skutek większej wagi ubijanych krów. Komisja Europejska prognozuje, że w całym 2018 r. produkcja wołowiny w UE nieco wzrośnie (o 0,5%) i wyniesie 7,9 mln ton.

W Polsce od 2012 r. notowany jest wzrost pogłowia bydła. W grudniu 2017 r. ogółem wyniosło ono 6 036 tys. sztuk, o 1,1% więcej niż przed rokiem oraz o 9% więcej niż w grudniu 2012 r. Następstwem utrzymującego się wzrostu krajowego pogłowia bydła jest rosnąca produkcja wołowiny. W tym roku produkcja żywca wołowego w Polsce może być o około 5% większa niż w 2017 r. i wynieść 1140 tys. ton (ponad 586 tys. ton mpc.).

Według prognozy KE, w 2018 r. eksport produktów wołowych z UE może być o około 6% mniejszy niż w 2017 r. W 2018 r., z uwagi na prognozowany wzrost spożycia wołowiny na rynku unijnym, przy tylko nieco większej produkcji, import może być większy niż rok temu.

Polska w 2017 r. była trzecim eksporterem wołowiny wśród krajów Unii Europejskiej (po Hiszpanii i Irlandii). Korzystnie na wzrost krajowego eksportu produktów wołowych wpływa konkurencyjna cena żywca wołowego w Polsce na tle innych unijnych producentów, która jest przeciętnie o 10-15% niższa od średniej ceny w UE. Rosnący popyt importowy (zwłaszcza ze strony krajów azjatyckich) oraz uznanie Polski jako kraju wolnego od BSE prawdopodobnie przyczynią się do dalszego wzrostu sprzedaży zagranicznej produktów wołowych i cielęcych. W 2018 r. eksport tego asortymentu z Polski może być o około 3% większy niż w 2017 r. Import asortymentu wołowego do Polski jest niewielki i obejmuje przede wszystkim mięso i żywiec. Według prognoz, w tym roku import do Polski może być o około 3% większy niż w 2017 r., przede wszystkim na skutek wzrostu przywozu bydła żywego.

Oprac. Aleksandra Szymańska

Co każdy rolni powinien mieć w telefonie / Ewelina Oleczek – Stępka

(Rada – Rolnictwo, Aktualności, Doradztwo, Analizy 2018 nr 9, s. 35)

Dzisiaj prawie każdy rolnik ma dostęp do nowoczesnego telefonu z Internetem, co pozwala na instalowanie potrzebnych do pracy aplikacji. Wśród najciekawszych i polecanych aplikacji mobilnych wymienia się:

  • E-pole – poświęcona stosowaniu środków ochrony roślin w uprawach rolniczych, warzywniczych i sadowniczych.
  • Agro-alarm – ma liczne funkcje, tj. kalkulator środków chemicznych, notatnik rolnika, wiadomości rolnicze, komunikaty sadownicze i warzywnicze.
  • 365 FarmNet – program do zarządzania całym procesem produkcji w gospodarstwie.
  • Próbnik gleby – aplikacja wymagająca GPS, przeznaczona do precyzyjnego rolnictwa, zapewniająca dokładnie oznaczenie pobieranych próbek gleby w gospodarstwie.
  • Program ochrony sadów – jest to katalog fungicydów i zoocydów zarejestrowanych do ochrony roślin sadowniczych.
  • Mieszanie środków ochrony – elektroniczna tabela mieszania środków ochrony, która podpowiada, czy wybrane preparaty można ze sobą mieszać, czy jest to niewskazane dla danych substancji aktywnych.
  • Kalkulator zakwaszania – ułatwia obliczenia prawidłowego stosowania kwasów w celu zmiany pH pożywki stosowanej w uprawach z systemem nawadniania.

Oprac. Aleksandra Szymańska

Rolniczy świat. Czy wiesz, że?

(Top Agrar Polska 2018 nr 8, s. 22)

  • W Europie co trzeci rolnik ma 65 lat i więcej, a co czwarty jest w wieku 55-64 lat.
  • W sektorze rolno-spożywczym w Europie pracuje 44 mln ludzi, z czego w samym rolnictwie 22,21 mln.
  • Jeśli chodzi o gospodarstwa ekologiczne, to w Europie mamy ich 295 618. Polska zajmuje 6. miejsce w Unii pod względem liczby tych gospodarstw. Przy czym: Włochy – ponad 64,2 tys.; Hiszpania ponad 34,2 tys.; Francja ponad 32,2 tys.; Niemcy – ponad 27,5 tys.; Austria ponad 24,2 tys.; Polska ponad 22,4 tys.
  • Udział gruntów leśnych w powierzchni lądowej w Polsce to 29,5%, w UE 36%. W Polsce na jednego mieszkańca przypada 0,24 ha lasów.
  • Pogłowie owiec w UE liczy 131 mln. W Polsce wypasa się zaledwie 239 138 sztuk.
  • Od sezonu 2002-2003 światowa produkcja oleju palmowego wzrosła o ponad 140%. W latach 2002/2003 było to 27,8 mln/t, a w latach 2017/2018 – 66,9 mln t.
  • 1 hektar rzepaku ozimego dostarcza 40 osobom tlenu przez 12 miesięcy.

Oprac. Aleksandra Szymańska

Legalna sprzedaż grzybów/ Irena Babczyńska

(Rada – Rolnictwo, Aktualności, Doradztwo, Analizy 2018 nr 9, dod. „Cztery Pory Roku” 2018 nr 3, s. 1-2)

Grzyby świeże (i uzyskane z nich suszone) rosnące w naturalnych warunkach są dopuszczane do obrotu przez grzyboznawców lub klasyfikatorów grzybów, po uzyskaniu atestów. Atesty na grzyby suszone wydaje grzyboznawca, a na grzyby świeże wydaje klasyfikator grzybów.  Aby zostać grzyboznawcą należy być pełnoletnim, posiadać wykształcenie średnie, ukończyć kurs specjalistyczny zakończony egzaminem. Podobnie jest w przypadku klasyfikatora grzybów. Zarówno grzyboznawca, jak i klasyfikator grzybów zdaje egzamin przed komisją egzaminacyjną powołaną przez państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.

Grzyby leśne zebrane osobiście można sprzedawać konsumentowi bez zobowiązań podatkowych, w ramach sprzedaży bezpośredniej.

Statystyki podają, że średnie roczne spożycie grzybów w Polsce wynosi kilka kilogramów na osobę. Do najczęściej spożywanych należą borowik szlachetny, koźlarz czerwony, podgrzybki, maślaki, kanie, kurki i rydze.

Najwyższą wartość odżywczą mają grzyby bezpośrednio po zbiorze. Można je przechowywać w temperaturze 5-7oC do 7 dni lub w 18oC przez 2 dni. Świeże grzyby zawierają 90% wody, a 100 g surowca dostarcza 20-40 kcal. Zawartość białka w świeżych grzybach wynosi 2-4%. Grzyby zawierają duże ilości potasu i fosforanów. Są też źródłem wapnia, miedzi, cynku, magnezu, żelaza, selenu oraz witamin z grupy B.

Grzyby są cenione ze względu na walory smakowe i zapachowe. Mogą być spożywane przez cały rok suszone lub mrożone oraz jako przetwory. Są jednak produktem ciężkostrawnym, dlatego nie powinny być spożywane przez dzieci i osoby starsze.

Warto pamiętać, że owocniki grzybów mają dużą zdolność kumulowania metali ciężkich, dlatego nie należy ich zbierać w miejscach skażonych.

Istnieją badania, które potwierdzają, że niektóre gatunki grzybów posiadają właściwości lecznicze. Np. borowik szlachetny i podgrzybek brunatny działa przeciwnowotworowo, kurki mają właściwości przeciwbakteryjne, a maślaki, koźlarze czerwone i pieprzniki jadalne działają antyoksydacyjnie.

Oprac. Aleksandra Szymańska

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter