Problemy w rolnictwie

Ustawa o KGW już obowiązuje

(Tygodnik poradnik Rolniczy 2018 nr 49, s. 5)

Obowiązująca ustawa o Kołach Gospodyń Wiejskich (weszła w życie 29 listopada 2018 r.) daje Kołom możliwość uzyskania osobowości prawnej, prowadzenia działalności zarobkowej i pozyskiwania dotacji. Wprowadza jednak zastrzeżenia, że w danej wsi może istnieć tylko jedno KGW. Zaś te już istniejące do końca grudnia 2018 r. miały czas na rejestrację w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Ustawa określa Koła Gospodyń Wiejskich jako dobrowolne i niezależne od administracji rządowej czy samorządowej społeczną i samorządną organizacją mieszańców wsi. Według założeń, Koła powinny wspierać rozwój obszarów wiejskich i dążyć do poprawy sytuacji społeczno-zawodowej kobiet na wsi oraz ich rodzin. Zadania jakie ustawodawca nałożył na KGW to m.in. prowadzenie działalności społeczno-wychowawczej i oświatowo-kulturalnej w środowiskach wiejskich; rozwijanie obszarów wiejskich oraz wspieranie przedsiębiorczości kobiet; działanie na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet na wsi; rozwijanie kultury ludowej; reprezentowanie środowiska kobiet wiejskich przed administracją.

Aby Koło mogło korzystać w pełni z praw określonych w ustawie musi zostać wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich prowadzonego przez ARiMR.

Oprac. Aleksandra Szymańska

Przechowuj bezpiecznie i zgodnie z prawem / Joanna Gałązka

(Sad Nowoczesny 2018 nr 12, s. 64-65)

Przechowywanie środków ochrony roślin podlega regulacjom, tj. Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 22 maja 2013 r. Z kolei praktyczne rozwiązania w tym zakresie podaje Kodeks Dobrej Praktyki Organizacji Ochrony Roślin. Ś.o.r, które nie wykorzystano w całości podczas sezonu należy przechowywać w oryginalnych opakowaniach z zachowaną etykietą, w temperaturze od 0oC do 30oC. Należy je przechowywać w zamkniętym pomieszczeniu,  w taki sposób aby nie dopuścić do skażenia wód. W każdym gospodarstwie powinno być wyznaczone odpowiednie pomieszczenie do przechowywania ś.o.r. Trzeba pamiętać, że razem ze środkami ochrony roślin można przechowywać jedynie przedmioty bezpośrednio związane z tymi preparatami np.

  • puste opakowania po zużytych ś.o.r. należy umieścić w specjalnie przeznaczonym do tego celu pojemniku,
  • preparaty niepełnowartościowe – przechowywać w pojemnikach na skażone materiały,
  • naczynia służące do odmierzania preparatów – powinny być ustawione na odpowiednim blacie,
  • części i podzespoły służące do rozpylania ś.o.r.

W magazynie przeznaczonym na środki ochrony roślin nie można przechowywać: żywności, napojów, pasz, środków czystości, paliw. Magazynowanie w wilgotnym, niewentylowanym pomieszczeniu może doprowadzić do uszkodzenia opakowań papierowych. Niekorzystnie na ś.o.r. wpływa również zbyt wysoka i zbyt niska temperatura. Magazyn powinien być wyposażony w sztuczne oświetlenie, gaśnicę, instrukcję BHP. Opakowania po ś.o.r., puste i trzykrotnie wypłukane, należy zwrócić do sklepu. Natomiast wszystkie zanieczyszczone tymi produktami materiały należy taktować jako odpady skażone i przekazać podmiotom uprawnionym do odbioru i utylizacji odpadów niebezpiecznych.

Oprac. Aleksandra Szymańska

Program konopny

(Poradnik Gospodarski 2018 nr 12, s. 6)

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich (IWNiRZ) powołał do realizacji Program Konopny stanowiący praktyczne wykorzystanie opracowanych i wdrożonych w instytucie, wysoko cenionych na świecie odmian konopi przemysłowych. Jego celem jest rozwój polskiego rolnictwa poprzez upowszechnienie upraw konopi przemysłowych oraz umiędzynarodowienie pozycji Polski jako globalnego producenta i eksportera wysokiej jakości materiału siewnego polskich odmian konopi przemysłowej.

W ramach Programu IWNiRZ oferuje się rolnikom możliwość uprawy polskich odmian konopnych w oparciu o zawartą z Instytutem umowę kontraktacyjną. Instytut ze swojej strony zapewnia: wysokiej jakości nasiona, pomoc w dokonaniu zgłoszeń urzędowych, opiekę merytoryczną ekspertów, zakup całego plonu wg ustalonych cen, wysoką rentowność, możliwość nabycia wiedzy w zakresie upraw, zbioru i przetwórstwa konopi przemysłowych.

Odmiany (Białobrzeskie, Tygra, Henola), które zostały wyhodowane w Instytucie są to konopie jednopienne, o wysokim i ustabilizowanym stopniu jednopienności. Należą do form środkowo-europejskich i okres wegetacji mają dostosowany do polskich warunków klimatyczno-glebowych. Są to odmiany typowo włókniste, zawierające mniej niż 0,2% substancji halucynogennych. Więcej informacji na stronie: http://programkonopny.pl

Oprac. Aleksandra Szymańska

Do 100 proc. dotacji na ochronę gospodarstw przed wilkami /

(Tygodnik Poradnik Rolniczy 2018 nr 48, s. 7)

8 listopada 2018 roku Komisja Europejska ogłosiła zmiany w przepisach dotyczących pomocy państwa dla rolników, którzy ponieśli straty spowodowane przez dzikie zwierzęta znajdujące się pod ochroną. W Polsce dotyczy to bobrów, rysi, niedźwiedzi, żubrów i wilków.

Nowe regulacje pozwalają na udzielenie przez dane państwo członkowskie nawet 100 proc. dotacji na pokrycie w/w szkód, jak również ochronę gospodarstwa przed atakami dzikich zwierząt.

Komisja Europejska poszerzyła też koszty refundowane o tzw. koszty pośrednie, w tym wydatki na opiekę weterynaryjną związaną z leczeniem rannych zwierząt gospodarskich czy koszty związane z poszukiwaniami zaginionych zwierząt w następstwie ataku zwierzęcia chronionego.

Wnioski o rekompensatę można składać do odpowiedniego regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

Oprac. Joanna Radziewicz

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter