Rośliny ozdobne

Kapusta ozdobna na „kwiat cięty” / Joanna Nowak

(Rośliny Ozdobne 2018 nr 10/11, s. 6-10)

Wysokie odmiany kapusty ozdobnej nadają się do cięcia. Mają sztywne pędy o długości 60-90 cm, uwieńczone rozetą kolorowych liści, które wyglądają bardzo oryginalnie w kompozycjach florystycznych.

Wśród odmian ozdobnych kapusty ozdobnej można wymienić:

  • ‘Sunrise’ – środek rozet jest bladoróżowy, otoczony zielonymi liśćmi;
  • ‘Sunset’ – środek rozet jest czerwony, otoczony ciemnozielonymi liśćmi; 

Grupa Crane F1

  • ‘Biocolour’ – środek rozet jest jasnoróżowy, otoczony białymi i zielonymi liśćmi, liście całobrzegie;
  • ‘Red’ - środek rozet jest purputrowo-ciemnozielony, liście całobrzegie
  • ‘White’- środek rozet kremowo-zielony, liście całobrzegie;
  • ‘Pink” - środek rozet różowo-zielony, liście całobrzegie;
  • ‘Ruby’ - środek rozet fioletoworóżowo-zielony, liście całobrzegie;
  • ‘Feather King’ – środek rozety jest bladoróżowy,  liście zewnętrzne zielone, ażurowe;
  • ‘Feather Queen’ - środek rozety jest fioletowoczerwony, liście zielone, ażurowe;

Grupa Empire F1

  • ‘Agathana’ - środek rozety jest różowo-kremowy, liście ażurowe, brzeg liścia gładki;
  • ‘Anthonia’ - środek rozety jest różowo-kremowy, brzeg liści karbowany;
  • ‘First Lady’ – górne liście fioletowoczerwone, dolne zielone, brzeg liścia ząbkowany;
  • ‘Katja’ – wierzchołek rozety fioletowo-zielony, liście zielone, brzeg liścia lekko powycinany;
  • ‘Luba’ – górne liście brzoskwiniowokremowe z fioletowym żyłkowaniem i obrzeżeniem, dolne – zielone;
  • ‘Olga’ – górne liście fioletowoczerwone, niżej położone różowo-zielone i zielone, brzeg liścia ząbkowany;
  • ‘Varvara’ – górne liście różowofioletowe, niżej położone kremowe, dolne zielone, brzeg liścia ząbkowany;
  • ‘Vera’ – górne liście fioletowo-zielone, niżej położone zielone.

Grupa Flare F1

  • ‘White’ – rozeta biało-zielona;
  • ‘Rose’ – rozeta różowo-zielona

Grupa Lucir F1

  • ‘White’ – środek rozet różowo-biały, otoczony ciemnozielonymi liśćmi, liście niepowycinane, drobno ząbkowane na brzegach;
  • ‘Rose’ – środek rozet ciemnoróżowy z kremowym obrzeżeniem, zewnętrzne liście ciemnozielone, niepowycinane, drobno ząbkowane na brzegach.

Kapustę ozdobną rozmnaża się z nasion. Rośliny nadają się do sprzedaży po około 12-16 tygodniach od wysiewu. Produkcja rozsady trwa około 4 tygodnie. Pod osłonami nasiona można wysiewać już w lutym, lub później, aż do lipca (zarówno pod osłonami, jak i w gruncie).

Podłoże do wysiewu powinno być przepuszczalne,. Nasiona lepiej kiełkują w ciemności, najlepiej w temperaturze 20-250C. Po ukazaniu się siewek temperatura powietrza w dzień powinna wynosić 15-200C, a w nocy 13-160C. W końcowym okresie uprawy temperatura niższa niż 130C w ciągu dwóch tygodni wpływa korzystnie na wybarwianie się rozet liściowych. Bardziej intensywną barwę można też uzyskać poprzez ograniczenie nawadniania i dokarmiania roślin.

Rozsadę sadzi się głęboko, aż po liścienie (do 60 roślin na 1 m2) w rozstawie 15x15 cm. Wcześniej należy przygotować dwie siatki podpierające, które podnosi się w miarę wzrostu roślin. Początkowo rośliny nawadnia się dość obficie, potem trzeba je ograniczyć. Usuwanie liści rozpoczyna się, gdy rośliny mają 15-20 liści właściwych i około 25 cm.

Kapusta uprawiana na „kwiat” cięty ma duże wymagania pokarmowe. Najlepiej sprawdzają się nawozy zawierające mniej azotu niż potasu. Dokarmianie roślin należy ograniczyć od 7. tygodnia uprawy, a przerwać, gdy liście zaczynają się wybarwiać.

Zbiór kwiatów przeprowadza się, gdy rozety mają średnicę 10-15 cm. Do najgroźniejszych chorób kapusty ozdobnej zalicza się: zgorzel siewek kapustnych, kiłę kapusty, szarą pleśń, a uciążliwymi szkodnikami są ślimaki, mszyce o larwy bielinków.

Oprac. Joanna Radziewicz

Cytryniec chiński – roślina o niesamowitych właściwościach prozdrowotnych / Jan Rozenek

(Pomorskie Wieści Rolnicze 2018 nr 12 s. 54)

Cytryniec chiński to roślina ozdobna w Polsce mało popularna. Nie jest to gatunek w pełni mrozoodporny, ale nadaje się do uprawy w naszych warunkach klimatycznych, przetrwa spadki temperatury nawet do -30o C.

Cytryniec jest pnączem, który oplata pnie drzew lub wspina się na podpory. Wytwarza zielone, owalne liście, z kątów których wyrastają kwiaty. Kwitnie w maju – czerwcu. Roślina lubi podłoże wilgotne i przepuszczalne, glebę żyzną o wysokim udziale próchnicy, stanowisko ciepłe i osłonięte od wiatru. Zaczyna owocować w czwartym roku po posadzeniu.

Owoce cytryńca mają szerokie właściwości lecznicze. Znane jest ich dobroczynne działanie na wątrobę. Poza tym roślina przyczynia się do zmniejszania stanów zapalnych, przyspiesza procesy zdrowienia w przypadku zapalenia płuc, leczy stany zapalne błon śluzowych czy zapalenie wątroby. Preparaty z wyciągami cytryńca pomagają w leczeniu trądzika, chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UVB, wykazują także właściwości przeciwnowotworowe.

Oprac. Aleksandra Szymańska

Platan / Adam Marosz

(Szkółkarstwo 2018 nr 5, s. 6-10)

Rodzaj platan (Platanus) obejmuje sześć-siedem gatunków drzew występujących w Ameryce Północnej, południowej części Europy i Azji. Większość z nich jest wrażliwa na niskie temperatury, przez co nie nadaje się do szerszej uprawy w naszym kraju. Najbardziej odporny na mróz jest platan klonolistny (P. x hispanica ‘Acerifolia’), który dobrze też znosi suche, gorące i zanieczyszczone powietrze. Dlatego często jest wykorzystywany jako drzewo przyuliczne czy parkowe w miastach. Duże liście i gęsta korona sprawiają, że platany wyłapują duże ilości zanieczyszczeń pyłowych. Cenną zaletą tego gatunku jest również odporność roślin na podwyższone zasolenie gleby (można je sadzić przy ruchliwych drogach narażonych na zwiększone dawki chlorku sodu w okresie zimowym) i bardzo dobra tolerancja na zabudowaną lub utwardzoną powierzchnię (sprawdza się przy obsadzaniu chodników, bulwarów i promenad).

Platany dobrze znoszą przesadzanie wiosną. Sukces przyjęcia się drzew w nowym miejscu zależy od liczby szkółkowań. Czynność ta powinna być wykonywana regularnie, nie rzadziej niż co 3-4 lata. System korzeniowy jest wtedy dobrze rozwinięty i zagęszczony.

Produkcja platanów w szkółce rozpoczyna się od posadzenia w gęstej rozstawie 3-letnich siewek , które w rzędach sadzi się co 30-40 cm, palikuje i uprawia przez około 3 lata. Kolejnym etapem jest kopanie i szkółkowanie w większej rozstawie, w rzędzie co 60-80 cm i uprawa przez kolejne 3-4 lata, a następnie sadzenie w rzędach co 120 cm i uprawa przez 3-4 lata, do czasu uzyskania odpowiednich parametrów.

Platany można rozmnażać z sadzonek zdrewniałych umieszczanych bezpośrednio na zagonach. Sadzonki o długości 25-30 cm sporządza się z jednorocznych lub dwuletnich silnych pędów. Podczas uprawy drzewa powinny być formowane. Koszt jednego egzemplarza o obwodzie pnia 10-12 cm może sięgać 90 zł i więcej. Na glebach żyznych i zasobnych czas uprawy tego gatunku może być skrócony nawet o 1/3.

Do najczęściej uprawianych platanów należą: platan klonolistny, wschodni i zachodni.

Oprac. Joanna Radziewicz

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter