Produkcja rolna

Cel: jabłka premium/ Marek Grzęda

(Sad Nowoczesny 2019 nr 6, s. 26-28) 

W obliczu wzrastającej konkurencji na rynku jabłek, istotne jest oferowanie konsumentom jabłek pożądanych odmian, najwyższej jakości o wysokiej jędrności miąższu, z pozostałościami ochrony roślin na niskim poziomie.

Każdego roku wolumen eksportu jabłek z Polski na zagraniczne rynki wzrasta. Sadownicy, którzy w sezonie przechowalniczym 2018/2019 byli w stanie zaoferować wysokiej jakości owoce Golden Delicious'a czy Gali, mogli uzyskać za nie satysfakcjonujące ceny. Nowe rynki zbytu wymagają od polskich sadowników owoców jakości premium, które powinny cechować się średnicą 65-85 mm, jędrnością, rozległym rumieńcem, bez jakichkolwiek uszkodzeń skórki i miąższu.

Polscy sadownicy chcąc utrzymać wysoką pozycję pod względem produkcji jabłek w Europie, powinni (podobnie ja włoscy producenci) skoncentrować się na poprawie jakości oferowanych owoców. Chcąc produkować owoce jakości premium, należałoby o to zadbać już na etapie zakładania sadu poprzez:

  • odpowiednie przygotowanie gleby przed założeniem sadu,
  • zakup zdrowego, wysokiej jakościci materiału szkółkarskiego z licencjonowanego źródła.

Następny etap to uzyskanie licznych, silnych pąków kwiatowych. Proces ten można wspomagać, dbając o prawidłową architekturę sadu, odpowiednie światło w koronie drzew, odżywienie jabłoni w składniki mineralne oraz tam, gdzie jest to potrzebne, przerzedzaniem zawiązków.

Coraz częściej rośliny są narażone na różne stresy tj. niska/wysoka temperatura, przymrozki, susza. Dlatego istotne jest nawożenie dolistne składnikami, na które roślina wykazuje większe zapotrzebowanie w danej fazie fenologicznej.

Warunkiem corocznego plonowania jabłoni jest utrzymanie określonej liczby kwiatów na drzewie oraz dobre zawiązanie pąków kwiatowych na przyszły rok, dlatego tak ważne jest przerzedzanie kwiatów i zawiązków.

Przed zbiorami z kolei należy wykonać zabiegi przeciwko biotycznym chorobom przechowalniczym. Warunkiem koniecznym do utrzymania wysokiej jakości jabłek w trakcie przechowywania, ich transportu i obrotu jest umieszczanie w komorach tylko owoców o odpowiedniej dojrzałości zbiorczej. Konieczne jest zatem wyznaczenie optymalnego terminu zbioru.

Oprac. Aleksandra Szymańska

Rekord polski: Kiszonka 2019

(Hodowca Bydła 2019 nr 6, s. 4-5) 

We wrześniu 2018 roku cztery firmy związane bezpośrednio z kukurydzą, jej zbiorem i uprawą podjęły wyzwanie: Ustanowić rekord Polski w zawartości energii w kiszonce z kukurydzy. Cel jaki założono udało się zrealizować mimo trudnych warunków atmosferycznych w ostatnim roku - kiszonka osiągnęła aż 7,1 MJ NEL/kg s.m. przy zawartości białka na poziomie 7,7–8,1%, włókna surowego 18,2–19,2%, skrobi 32–33,9% i pH 3,8. Jest to pierwszy oficjalny rekord zawartości energii w kiszonce z kukurydzy w Polsce.

W celu ustanowienia Rekordu Polski w dniu 04.09.2018 r. z pola o powierzchni 86 ha zebrana i zakiszona została odmiana kukurydzy Quentin o FAO 240. Odmiana ta charakteryzuje się m.in. wysoką odpornością na suszę oraz cechą „stay green", czym mogła wykazać się w ostatnim, suchym sezonie. Jest ona polecana zarówno na ziarno, jak i do zakiszania. Ogólny plon świeżej masy roślin tej odmiany wyniósł 102% wzorca co oznacza 72,3 t z ha. Kukurydza była zasilana nawozami firmy K+S Polska.

Próbka kiszonki została pobrana przez urzędowego rzeczoznawcę i wysłana do analizy do sprawdzonego laboratorium w Niemczech. Mimo, że ze względu na suszę ubiegły rok nie był aż tak mocno sprzyjający dla kukurydzy, to jednak jakość i wartość pokarmowa kiszonki okazały się znakomite. Należy pamiętać, że kiszonka z kukurydzy to główna pasza objętościowa w hodowli krów mlecznych, stąd niezwykle ważna jest jej jakość i wartość pokarmowa.

Oprac. Aleksandra Szymańska

Prognozowany wzrost produkcji ogórków / Tomasz Smoleński

(Warzywa 2019 nr 6, s. 12-14) 

W krajach zachodnioeuropejskich uprawia się głównie ogórki sałatkowe. W krajach UE ogórki dla przemysłu uprawiane w gruncie stanowią zaledwie 1/10 ogólnej produkcji tego warzywa. W Polsce w 2018 r. produkcja ogórków ogółem stanowiła 551 tys. t, w tym spod osłon 310 tys. t i ogórków gruntowych 240 tys. t.

Warzywa te pod względem wielkości zbiorów, jak i jego udziału w ogólnych zbiorach warzyw gruntowych ustępują większości podstawowych warzyw, takich jak np. buraki, cebula, pomidory, czy marchew. Udział zbiorów ogórków gruntowych w ogólnych zbiorach warzyw kształtował sie w latach 2014-2018 w zakresie 4-5%, a ich udział w zbiorach warzyw gruntowych - 5-6%.

Polska jako producent ogórków gruntowych zajmuje wysoką, trzecią pozycję w Europie za Ukrainą i Hiszpanią. Ogórki gruntowe są gatunkiem, którego zbiory, ceny i opłacalność są w Polsce mało stabilne i zależą głównie od warunków pogodowych. To również warzywo o wysokich wymaganiach pod względem temperatury i wilgotności gleby.

Produkcja ogórków jest bardzo pracochłonna i obarczona ryzykiem ze względu na dużą zmienność plonowania. Na dobrze prowadzonych, chronionych plantacjach plony wynoszą 20-30 t/ha.  W bieżącym roku wstępne prognozy Zakładu Ekonomiki Ogrodnictwa IERiGŻ-PIB wskazują na wzrost areału zasiewów ogórków do ok. 14,5 tys. ha, a wielkość zbiorów może osiągnąć poziom 245 tys. t.

Oprac. Aleksandra Szymańska

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter