Rośliny ozdobne

Bajeczne irysy / Anna Matyszczak

(Wieś Mazowiecka 2019 nr 7/8 s. 35)

Kosaćce bródkowe dobrze rosną na stanowiskach słonecznych lub lekko ocienionych, w każdej przeciętnej glebie ogrodowej. Preferują jednak podłoża żyzne, luźne, przepuszczalne, o lekko kwaśnym odczynie. Należą do roślin mrozoodpornych.

Przed sadzeniem warto wzbogacić podłoże kompostem i dokładnie oczyścić z chwastów. Wiosną należy usunąć stare liście i nanieść niewielką ilość wieloskładnikowego nawozu mineralnego.

Dla obfitego kwitnienia dobrze jest odmładzać rabaty co 3-4 lata, najlepiej 6 tygodni po zakończeniu kwitnienia.

Irysy bródkowe można też sadzić w pojemnikach. Gleba powinna być przepuszczalna i żyzna, o odczynie lekko kwaśnym. Na dno układa się warstwę drenażu. Ważne jest też przygotowanie otworów odpływowych. Rośliny należy podlewać umiarkowanie.

Kosaćce syberyjskie wymagają gleby umiarkowanie wilgotnej, żyznej, o lekko kwaśnym odczynie. Kwitną bardzo obficie w pełnym słońcu, ale również w półcieniu. Kwiaty nadają się do cięcia, ale nie są zbyt trwałe. Najlepiej rozmnażać je przez podział kłączy po przekwitnięciu. Należy je przesadzać co 5 lat.

Oprac. Joanna Radziewicz

Rośliny rozłogowe / Marta Monder

(Działkowiec 2019 nr 8, s. 12-13) 

Rozłogi to zmodyfikowane pędy, za pomocą których rośliny łatwo rozprzestrzeniają się w ogrodzie. Wymagają dużej ilości miejsca i nie należy ich sadzić w sąsiedztwie gatunków dla których mogłyby być uciążliwe. Sprawdzają się jako rośliny zadarniające i okrywowe, alternatywa dla trawników, także w trudnych miejscach pod koronami drzew.

Roślin rozłogowych nie należy sadzić w pobliżu gatunków wymagających okrywania na zimę, gatunków słabo rosnących i trudnych w uprawie, a także roślin, które po kwitnieniu szybko tracą część nadziemną. Nie zaleca się sadzenia rozłogów obok roślin cebulowych i bulwiastych, wymagających kopcowania.

Do gatunków tworzących rozłogi nadziemne należą: dąbrówka rozłogowa, poziomkówka indyjska, bluszczyk kurdybanek, pięciornik rozłogowy i truskawka ozdobna; rozłogi podziemne tworzą: podagrycznik pospolity, orszelinowata, tojeść bukietowa i kropkowana, miskant cukrowy i cymbalaria murowa. Rozłogi podziemne dotyczą także licznych krzewów i krzewinek, jak: zimnozielone barwinki, rumianek, tawuła wierzbolistna i sumaki.

Oprac. Joanna Radziewicz

Kwiatowe olbrzymy / Agnieszka Waszak

(Działkowiec 2019 nr 8, s. 38-41)

Drzewa i krzewy o okazałych kształtach należy sadzić pojedynczo, pozostawiając dużo przestrzeni wokół nich. Rośliny w pojemnikach można sadzić przez cały okres wegetacyjny. Drzewa i krzewy z tzw. gołym korzeniem, najlepiej jest sadzić w październiku lub na przełomie marca i kwietnia.

Największe białe lub kremowe kwiaty o średnicy 25-30 cm tworzy magnolia parasolowata, żółte wielkości około 10 cm - magnolia brooklińska, natomiast ciemnoróżowe – odmiana mieszańcowa ‘Galaxy’. Duże pomarańczowożółte kwiatostany zdobią tulipanowca amerykańskiego. Oryginalnym drzewem jest dawidia chińska odm. Vilmorina. Do nasadzeń  w ogródkach warto też polecić karłową odmianę kasztanowca krwistego lub kasztanowca czerwonego. Na niewielkich powierzchniach sprawdzi się robinia szczeciniasta oraz robinia Małgorzaty.

Okazałe kwiaty tworzą też krzewy, takie jak: ketmia syryjska, krzewiaste magnolie (‘Betty’, ‘Susan’, ‘Gold Star’, ‘Pinkie’), peonia krzewiasta , hortensja krzewiasta i bukietowa.

Wśród bylin rozmiarem kwiatów królują piwonie (‘Kanas’, ‘Shirley Temple’). Przy ścianach domów i przy płotach pięknie prezentują się malwy różowe, natomiast swoim zapachem urzekają kosaćce bródkowe. Jednak kwiatowym rekordzistą wśród bylin jest ketmia bagienna i wywodzące się od niej odmiany, tworzące talerzowate kwiaty o średnicy nawet 20-30 cm. 

Oprac. Joanna Radziewicz

Hortiterapia – nowa usługa w agroturystyce / Katarzyna Szwarcewicz

(Wieś Mazowiecka 2019 nr 7/8 s. 19) 

Hortiterapia, terapia ogrodnicza jest jedną z form wspomagających tradycyjne metody rehabilitacji. Zajęcia w ogrodzie i przebywanie wśród roślin są wykorzystywane w celu poprawy zdrowia fizycznego, rozwoju emocjonalnego i umysłowego.

Ogrodoterapię można podzielić na terapię czynną i bierną. Ta pierwsza polega na przebywaniu w ogrodzie, spacerach, obserwacji, dotykaniu i wąchaniu roślin. Działania te mają doprowadzić do obniżenia napięcia i wyciszenia. W ramach hortiterapii czynnej są prowadzone różne aktywności (przygotowanie podłoża, siew, pielęgnacja, zbiór) w ogrodzie, szklarni czy oranżerii. Zajęcia te mogą się również odbywać w pracowniach florystycznych, w których wykonuje się różnego rodzaju dekoracje roślinne.

Hortiterapia jest obecnie ważnym elementem usług agroturystycznych. Wzrastające zainteresowanie dzieci i młodzieży cybernarzędziami przyczynia się do wielu chorób cywilizacyjnych oraz zaburzeń integracji sensorycznej. Możliwość przebywania na łonie natury po opieką wykwalifikowanych  opiekunów, kontakt ze zwierzętami może być dla nich szansą na uporanie się z tymi problemami.

Oprac. Joanna Radziewicz

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter