Szkodniki roślin

Spodoptera frugiperda (Smith) - nowe zagrożenie nie tylko dla kukurydzy

(Doradca 2019 nr 7/8 s. 12)  

Każdego roku państwa członkowskie Unii Europejskiej zgłaszają do Komisji Europejskiej około 2000 przypadków wykrycia organizmów szkodliwych dla roślin w towarach importowanych spoza Unii. Dodatkowo każdego roku identyfikowanych jest na terytorium państw członkowskich Unii ponad 100 nowych agrofagów, które jak dotąd nie były znane z występowania na danym obszarze. Jednym z takich gatunków jest Spodopterafrugiperda (Smith), motyl z rodziny Sówkowate, występujący w strefie klimatu ciepłego w Ameryce Północnej,  Środkowej i Południowej oraz w Afryce. W Europie gatunek ten był notowany w 2000 r. w Niemczech na kukurydzy cukrowej.

Smith jest polifagiem, poraża wiele gatunków uprawnych i dziko rosnących roślin zielnych z różnych rodzin botanicznych. Szczególnie zagrożenie stanowi dla gatunków z rodziny wiechlinowatych, kapustowatych, dyniowatych i psiankowatych, wliczając w to kukurydzę, sorgo, pomidory, paprykę, oberżynę, soję i bawełnę oraz rośliny ozdobne.

Szkodliwym stadium są gąsienice. W wyniku ich żerowania powstają uszkodzenia zarówno organów wegetatywnych jak i generatywnych. Na kukurydzy gąsienice zjadają liście. Na roślinach psiankowatych uszkadzają pąki i stożki wzrostu oraz wgryzają się do owoców. Na kapuście wygryzają otwory w liściach tworzących główkę.

Młoda gąsienica jest zielona z ciemniejszymi liniami i plamami, dorasta do 35-40 mm długości. Wraz z rozwojem zabarwienie ciała zmienia się, od zielonego do brązowego, a nawet prawie czarnego. Na ciele znajdują się czarne linie.

Rozpoznanie tego szkodnika nie jest łatwe, ze względu na ich podobieństwo do gąsienic i osobników innych gatunków z rodzaju Spodoptera.

Szkodniki te są przenoszone wraz z dostawami świeżych owoców, warzyw i ozdobnych roślin. Za źródło stwarzające szczególne zagrożenie przedostanie się szkodnika do krajów UE uważa się owoce papryki, psianki podłużnej, bakłażana afrykańskiego, przepękli ogórkowatej oraz rośliny pochodzące z Afryki i Ameryki.

W Polsce Spodoptera frugiperda (Smith), podlega obowiązkowemu zwalczaniu. Wszystkie przypadki podejrzenia jego wystąpienia należy zgłaszać do Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin.

Oprac. Aleksandra Szymańska 

Owady minujące / Magdalena Hampel

(Działkowiec 2019 nr 8, s. 58-59)

Owady minujące żerują wewnątrz liści, uszkadzając skórki. Mogą przyczynić się do obniżenia wartości dekoracyjnej roślin lub owoców jabłek, w przypadku żerowania owocnicy jabłkowej. Jednak większość gatunków nie stanowi zagrożenia dla roślin, ze względu na krótki okres ich aktywności.

Do najczęściej spotykanych owadów minujących należą:

  • toczyk gruszowiaczek
  • pasynek jabłonik
  • wystrój wężowiaczek
  • pochwik plamaczek
  • owocnica jabłkowa
  • motyl z rodziny kibitnikowatych (Phyllonorycter leucographella)
  • miniarki

Błonkówki z rodziny męczelkowatych takie jak: męczelka syberyjska lub wiechońka miniaturowa są wykorzystywane do zwalczania miniarek w uprawach pod osłonami. Podczas prac pielęgnacyjnych powinno się usuwać liście wraz z poczwarkami owadów oraz systematycznie grabić opadłe liście i zawiązki owoców. Zabiegi te wpłyną na ograniczenie liczebności szkodników roślin.

Oprac. Joanna Radziewicz

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter