Rośnie spożycie jogurtów w Polsce

Polski rynek jogurtów jest jeszcze stosunkowo młody, chociaż pod względem   wolumenu sprzedaży przekracza już istniejące na rynku od kilkudziesięciu lat produkty, takie jak śmietana czy kefir. Jak podają wskaźniki w ostatnich latach jego tempo rozwoju kształtowało się na poziomie 7 proc. w skali roku, natomiast wielkość całego rynku krajowego osiągnęła w 2009 roku wartość około 1,9 mld zł. Firma badawcza Euromonitor International szacuje, że tegoroczne wydatki na jogurty będą się kształtowały na poziomie 2,6 mld zł.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Zawirowania w branży cukrowniczej

Konflikt cukrowy w Polsce pomiędzy plantatorami buraków cukrowych, a cukrowniami zakończył się 30 marca 2011 r. podpisaniem przez ministra rolnictwa Marka Sawickiego rozporządzenia w sprawie warunków zakupu i dostawy buraków cukrowych przeznaczonych do produkcji cukru w ramach kwoty produkcyjnej cukru.

Sprawa zaczęła się o tzw. porozumienie branżowe, czyli ogólnokrajowy dokument, w którym rolnicy i cukrownie ustalają zasady kontraktacji. Porozumienia od dwóch lat nie ma, a w takiej sytuacji minister rolnictwa ma prawo do wydania na drodze rozporządzenia tzw. porozumienia tymczasowego, którego również do tej pory nie było. Z powodu tych zaniechań plantatorzy złożyli skargę do Komisji Europejskiej na rząd polski, żądając wprowadzenia porozumienia branżowego, by wyrównać sytuację dochodową rolników.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Międzynarodowe Targi Żywności „IFE Londyn 2011“ Szansa dla polskiego eksportu

Wprawdzie światowy kryzys ekonomiczny wpłynął na wielkość tegorocznych Międzynarodowych Targów Żywności odbywających się w Londynie, ale dalej była to jedna z najważniejszych imprez dająca możliwości zaprezentowania polskich produktów żywnościowych na rynkach światowych.

Tegoroczne targi odbyły się w Londyńskiej hali wystawowej ExCel w dniach od 13 do 16 marca i przyciągnęły ponad 1100 wystawców z całego świata, w tym 27 z Polski. Imprezę odwiedziło ponad 20 tys. osób.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...