Polska czołowym producentem pieczarek
- Szczegóły
-
Kategoria: Rolnictwo w Uni Europejskiej
Polska jest obecnie największym producentem pieczarek w Europie i największym eksporterem tych grzybów na świecie. Wprowadzenie rosyjskiego embarga zmusiło nasz kraj do poszukiwania nowych rynków zbytu. Zwiększyła się sprzedaż tego surowca do Czech i na Słowację. Znaczne ilości pieczarek kupili od nas Włosi, Hiszpanie, Francuzi, Niemcy, Brytyjczycy i Skandynawowie, więc eksport utrzymał się na stałym poziomie.
Uprawa grzybów jest jedną ze znaczących gałęzi produkcji ogrodniczej. W Polsce na skalę towarową uprawia się przede wszystkim pieczarki w dużej części przeznaczone do przetwórstwa i na eksport.
Czytaj więcej...
Porozumienie w sprawie GMO: Znak „STOP-u” dla innowacji
- Szczegóły
-
Kategoria: Rolnictwo w Uni Europejskiej
Bruksela, 2 marca 2015 – „Uprawnienie do wprowadzenia zakazu uprawy roślin genetycznie zmodyfikowanych (GMO) stanowi krok wstecz dla Unii Europejskiej. Daje ono możliwość Państwom Członkowskim UE ustanowienia na swoim terytorium zakazu uprawy na formalnie zatwierdzone w UE i bezpieczny produkty GMO, na podstawie arbitralnych i nienaukowych powodów. Europa już w chwili obecnej pozostaje w tyle za resztą świata, jeśli chodzi o uprawę odmian GMO, pozbawiając swoich rolników wolność wyboru”, mówi Beat Späth, dyrektor departamentu biotechnologii rolniczej w EuropaBio - Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Biotechnologicznego, komentując głosowanie Rady w sprawie uprawy odmian genetycznie modyfikowanych (GM).
Czytaj więcej...
Kukurydza – co przyniesie 2015 rok?
- Szczegóły
-
Kategoria: Rolnictwo w Uni Europejskiej
W UE 28 w 2015 r. powierzchnia kukurydzy powinna nieznacznie spaść, o 1% w stosunku do 2014. Będzie to dotyczyć głównie starej Unii: Włoch, Hiszpanii i Francji. W Europie Centralnej (Rumunia, Bułgaria, Węgry) można spodziewać się wzrostu, ze względu na mniejsze zasiewy upraw ozimych. Odwrotna sytuacja jest w Polsce, gdzie sprzyjające warunki do siewu pszenicy ozimej, wymogi „zazielenienia”, a także spadek opłacalności spowodują ograniczenie powierzchni uprawy kukurydzy ziarnowej o około 5% (678 tys. ha w roku 2014). Podobnie we Francji, wzrost zasiewów upraw ozimych spowoduje spadek uprawy kukurydzy ziarnowej o około 3%.
Czytaj więcej...
Rolnictwo na świecie: Jak się zmienia rolnictwo w Bułgarii
- Szczegóły
-
Kategoria: Rolnictwo w Uni Europejskiej
Bułgarskie rolnictwo zmienia się radykalnie. Zgodnie z danymi, znajdującymi się w posiadaniu Eurostatu, w 2010 r. w Bułgarii działalność rolniczą prowadziło 370 tys. gospodarstw użytkujących 4476 tys. ha gruntów rolnych. W latach 2003-2010 liczba gospodarstw rolnych spadła o 44 proc., stąd średnia powierzchnia gospodarstwa wzrosła z 4,4 ha do 12,1 ha użytków rolnych.
Bułgaria posiada sprzyjające warunki naturalne dla rozwoju rolnictwa. Ziemie uprawne zajmują 44% powierzchni kraju. Dogodny klimat, dobre gleby i tradycje rolnicze sprawiają, że zarówno uprawa, jak i hodowla są stosunkowo dobrze rozwinięte. Główne uprawy to: pszenica, jęczmień, kukurydza, słonecznik, pomidory, ogórki, papryka, ziemniaki, arbuzy, tytoń, winogrona itp.
Czytaj więcej...