Środowisko naturalne

Kontrole w bocianich gniazdach. Straty są ogromne!

(agronews.com.pl)

Pod koniec lipca 2013 r. zakończono obrączkowanie i kontrole bocianich gniazd, które potwierdziły, że na znacznym obszarze Polski, mimo początkowo dobrych lęgów, przeżyło niewiele młodych. Są gminy, w których nie przeżyło nawet 80 proc. młodych. Ornitolodzy twierdzą, że kryzys ominął centralną i wschodnią część Polski.

W powiecie ostrowskim, jeśli chodzi o śmiertelność piskląt, to w skali dwudziestoletnich badań, ten rok jest drugim najgorszym, po 1997, kiedy to region ucierpiał z powodu powodzi. Z kolei na terenie byłego woj. leszczyńskiego, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku szacuje się, że około 70 proc. par mogło stracić lęgi w całości.

Za bezpośrednią przyczynę pomoru piskląt uważa się bardzo silne opady i gwałtowne oziębienie, trwające przez dwa czy trzy dni pod koniec czerwca. Pojawiły się też podejrzenia, że młode mogły dodatkowo ucierpieć z powodu infekcji spowodowanej przez grzyba Aspergillus, który znakomicie namnaża się właśnie w wilgoci.

Zdaniem ornitologów oś pomoru podzieliła Polskę mniej więcej na pół i bociani kryzys najwyraźniej ominął część kraju leżącą na wschód od Wisły. Ocenia się, że na Warmii sytuacja jest wyraźnie lepsza, niż w gminach wielkopolskich. Lęgi są nieco większe, niż w 2012 r. W tym roku zaobrączkowano tu 48 piskląt, a w 2012 r., w tych samych gniazdach, niespełna 30. Bocianów nie brakuje też na Podlasiu. Ornitolodzy sugerują, że za 3-4 lata bociany z Mazowsza czy Podlasia mogą zasilać osłabione populacje z Zachodu.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Reforma WPR

Reforma WPR: będzie bardziej zielono! / Grzegorz Ignaczewski

(Top Agrar Polska 2013 nr 8, s. 18-21)

 

26 czerwca br. Rada UE, PE i KE osiągnęły porozumienie polityczne w sprawie reformy Wspólnej Polityki Rolnej. Porozumienie dotyczy czterech projektów rozporządzeń, które w latach 2014-2020 mają regulować funkcjonowanie WPR w zakresie płatności bezpośrednich, wsparcia rozwoju obszarów wiejskich, wspólnej organizacji rynków rolnych oraz finansowania, zarządzania i monitorowania WPR.

Projekty kompromisowe zawierają wiele nowych rozwiązań, które będą wymagały wdrożenia przez państwa członkowskie. Poszczególne elementy kompromisu oznaczają dla polskich rolników istotne zmiany, m.in.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Uprawa i nawożenie roślin

Nowe odmiany na rynku / Małgorzata Tyszka

(Farmer 2013 nr 7, s.29-31)

W 2013 roku do Krajowego Rejestru Odmian Roślin Uprawnych wpisano piętnaście nowych odmian rzepaku ozimego. Nie wszystkie będą jeszcze dostępne na rynku, jednak większość będzie można wysiać już w tym roku. Zaleca się kupno takiej ilości nasion, którą będzie można w całości wykorzystać na polu, ponieważ jeszcze w tym sezonie mogą być one zaprawione środkami z grupy neonikotynoidów.

Do nowych odmian rzepaku ozimego należą:

Ametyst – odmiana o wczesnym kwitnieniu i średnio wczesnej dojrzałości. Odporna na wyleganie. Cechuje się bardzo dobrym przezimowaniem oraz jesiennym wigorem. Rekomendowana do uprawy na terenie całego kraju.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Rynki rolne

Wzrośnie produkcja wieprzowiny

(Top Agrar Polska 2013 nr 8, s. 15 wkładka „Top Świnie”)

FAO podaje, że w 2013 r. światowa produkcja wieprzowiny wzrośnie o 1,5 proc., do rekordowego poziomu 114,2 mln ton. Niemal dwie trzecie mięsa pochodzi z krajów rozwijających się. Tam też spodziewane są najintensywniejsze wzrosty poziomu produkcji (około 3 proc.). Najważniejszym regionem pozostanie Azja, z około 60 proc. udziałem w produkcji globalnej.

Światowy potentat – Chiny, wyprodukują o około 3 proc. więcej mięsa wieprzowego niż w 2012 r. – 54,8 mln t. Także inne kraje azjatyckie zanotują zwiększenie produkcji, np. Korea Płd. +18 proc., Filipiny +3 proc., Japonia, Wietnam, Tajlandia i Indonezja po około +1 proc. Produkcja wzrośnie też w Brazylii i w Stanach Zjednoczonych, dzięki niskim kosztom pasz oraz wzrostowi cen żywca. W Rosji z kolei prognozuje się 4 proc. wzrost produkcji, czemu będą sprzyjać: wparcie rządowe gospodarstw wielkotowarowych i obniżka cen paszowych.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Polityka rolna

Kwota przekroczona

(Top Agrar Polska2013 nr 8, s. 2, 7 wkładka „Top Bydło”)

 

Agencja Rynku Rolnego wylicza, że stawka opłaty dodatkowej z tytułu przekroczenia kwoty mlecznej w roku kwotowym 2012-2013 wyniesie 3,2 gr. za każdy kilogram mleka wprowadzony do obrotu ponad przysługujące limity. Cała opłata z tytułu nadprodukcji mleka wyniesie w sumie około 3,7 mln euro, czyli około 15,5 mln zł.

Według wstępnych szacunków ARR, w minionym sezonie skupiono 9,821 mld kg mleka. Krajowa kwota dostaw została przekroczona o 0,14 proc., a więc 13 mln kg. Prawie 57 tys. dostawców hurtowych przekroczyło przyznane im kwoty indywidualne. Powyższe dane pozwoliły Agencji na określenie współczynnika realokacji na poziomie 0,97. To właśnie od niego zależała stawka kary.

Warto, dodać, że ceny skupu mleka utrzymują się na dość wysokim i stabilnym poziomie. Przez pierwszych 5 miesięcy 2013 r. ceny skupu mleka były przeciętnie o 2 proc. wyższe niż rok wcześniej. Według danych GUS, w maju 2013 r. dostawcy za 100 litrów surowca średnio w kraju uzyskiwali 125,71 zł, tj. nieznacznie (o 0,5 proc.) mniej niż w kwietniu, ale aż o 8 proc. więcej niż w maju 2012 r.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Ochrona kukurydzy

Ochrona kukurydzy przed chorobami w 2013 roku / Katarzyna Pado

(Wieś Jutra 2013 nr 2, s.37-40)

 

Kukurydzę może zasiedlać nawet 400 gatunków patogenów, które są odpowiedzialne za rozwój m.in. zgorzeli siewek, fuzariozy kolb, drobnej plamistości liści, głowni pylącej, zgnilizny korzeni i podstawy łodygi, drobnej plamistości liści i żółtej plamistości liści. Do najważniejszych chorób zalicza się:

Zgorzel siewek – patogeny atakują roślinę w okresie kiełkowania i wschodów. Wzmożonej zachorowalności sprzyjają złe warunki atmosferyczne oraz stosowanie niewłaściwej agrotechniki. Zgorzel siewek na początku objawia się brunatnymi, ciemniejącymi plamami. Porażone rośliny żółkną, a w miejscu zwężenia na szyjce korzeniowej dochodzi do łamania się łodygi. W konsekwencji silnie zaatakowane siewki zamierają.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...