Rynki Rolne

Branża soków zagęszczonych – jej sytuacja w Polsce oraz znaczenie w Unii Europejskiej / Jarosław Dybus

(Przemysł Fermentacyjny i Owocowo-Warzywny 2011 nr 2, s.1,15)

 

Od początku bieżącego stulecia nastąpił w Polsce rozwój branży przetwórstwa owoców i warzyw. Jako przyczyny takiego stanu rzeczy można wymienić zmiany polityczno-gospodarcze, jakie zaszły w naszym kraju, jak również postępy w kulturze produkcji tych towarów. Połączenie tych czynników wraz z możliwościami gospodarczymi, jakie nastąpiły po wstąpieniu Polski do UE, wzmocnione dodatkowo programami subsydiowania produkcji rolniczej oraz przetwórstwa, pozwoliły naszemu krajowi na zajęcie pozycji niekwestionowanego lidera w produkcji owoców i ich przetworów w Europie.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Ochrona roślin

Stymulatory, aktywatory… O co w tym chodzi? / Tomasz Czubiński

(Top Agrar Polska 2011 nr 4, s. 140-143)

Od kilku lat na rynek polski trafiają produkty stanowiące pośrednie ogniwo pomiędzy środkami ochrony roślin, a nawozami. Są to: aktywatory procesów biochemicznych, stymulatory odporności, regulatory wzrostu i rozwoju oraz krioprotektanty.

Aktywatory procesów biochemicznych w roślinie to substancje, mające za zadanie spotęgować naturalne reakcje w komórkach i tkankach roślin. Działają one na zasadzie usprawnienia istniejących mechanizmów. Fizjoaktywatorami są produkowane z alg morskich Ascophyllum nodosum filtraty zawierające oligosacharydy, w tym mannitol. Działają w roślinie na kilku poziomach, pobudzają m.in. aktywność reduktazy azotanowej, na poziomie glebowym polepszają działanie enzymów odpowiadających za udostępnianie fosforu – fosfataz. Na rynku są sprzedawane, jako nawozy dolistne zawierające tzw. technologię PAT.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Problemy w rolnictwie

Zmiana wysokości składek w KRUS

(Poradnik Rolniczy 2011 nr 14, s. 2)

 

W II kwartale 2011 r. została wprowadzona zmiana wysokości składek na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie oraz emerytalno-rentowe. Ustawowy termin ich opłacenia upłynął 30 kwietnia br. Miesięczna składka została ustalona w wysokości 42 zł za każdą osobę podlegająca temu ubezpieczeniu.

Osoby objęte wyżej wymienionym ubezpieczeniem na wniosek, w ograniczonym zakresie opłacają 1/3 pełnej składki miesięcznie, tj. 14 zł.

Podstawowa miesięczna składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, w II kwartale br. wyniesie 10 proc. obowiązującej w marcu 2011 r. emerytury podstawowej (728,18 zł), tj. 73 zł.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Rośliny ozdobne

Wielkie możliwości drobnego Epimedium / Katarzyna Wróblewska

(Mój Piękny Ogród 2011 nr 4, s.25)

 

Epimedium to długowieczna bylina znana także pod nazwą skrzydła wróżki, rogate  ziele czy kapelusz biskupa. Niektóre gatunki charakteryzują się wiecznie zielonymi liśćmi, nad którymi wiosną wyrastają purpurowe, fioletowe, żółte bądź białe kwiaty.  Ich cztery wewnętrzne płatki (zwane sepalami) mogą być zakończone ostrogami lub torebkami wytwarzającymi nektar. Kwiaty pojawiają się wczesną wiosną lub razem z rozwijającymi się liśćmi i są zebrane z luźne grona.

W okresie kwitnienia bylina ta osiąga wysokość do 50 cm. Oprócz wyjątkowych walorów ozdobnych roślina ta znana jest także, jako skuteczny afrodyzjak. W sercowatych liściach kryje się, bowiem ikariina o działaniu podobnym do najpopularniejszego leku na potencję.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Uprawa i nawożenie roślin

Azot i potas sterują plonem i jakością bulw / Cezary Trawczyński

(Top Agrar Polska 2011 nr 4, s. 120-122)

 

Efektywniejszym sposobem nawożenia mineralnego pod ziemniaki w porównaniu z wysiewem rzutowym, jest rzędowe dostarczanie składników pokarmowych bezpośrednio do redlin, obok ziemniaka. Metoda podania mocznika na glebach lekkich pozwala uzyskać plon bulw wyższy o około 5 proc., a na glebie średniej o 13 proc. W badaniach IHAR na tym samym stanowisku stwierdzono także dodatni wpływ zawartości skrobi w bulwach. Rzędowe nawożenie mocznikiem wpłynęło również na zwiększenie średnio o 3 proc. plonu frakcji handlowej.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Żywienie człowieka

Magnez – król życia / Alfreda Graczyk

(Zdrowa Żywność 2011 nr 1, s. 27-29)

 

Magnez jest zaliczany do najcenniejszych biopierwiastków; odgrywa ważną rolę w organizmie ludzkim, bierze udział w przebiegu fotosyntezy, uczestniczy w ważnych reakcjach enzymatycznych (aktywuje 320 enzymów). W organizmie człowieka dorosłego znajduje się średnio 24-35 g magnezu, czyli około 0,05 proc. wagi naszego ciała, z tego 60 proc. jest w kościach; 29 proc. w mięśniach szkieletowych, w tkankach miękkich – mózgu, wątrobie i sercu – 10 proc., a w płynach międzykomórkowych około 1 proc. Ten pierwiastek jest czynnikiem wzrostu, decyduje o wydolności układów: kostnego, nerwowego, trawiennego, krążenia, zwalcza miażdżycę, procesy starzenia się, wzmacnia mechanizmy obronne organizmu i jego podatność na powstawanie nowotworów. Działa stabilizująco na układ nerwowy, uspokaja, odpręża; wykazuje działanie rozkurczające mięśni, zmniejszające ciśnienie krwi, znoszące arytmię serca, a także przeciwdziała nadkrzepliwości krwi, czy tworzeniu kamieni nerkowych.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...