Choroby i szkodniki

Brokuły – lepiej zapobiegać niż stracić / Irena Babik

(Owoce Warzywa Kwiaty 2011 nr 17, s.38-40)

 

Brokuły uprawiane na zbiór jesienny są narażone na wiele niekorzystnych czynników, takich jak wysoka temperatura w okresie zawiązywania się róż, czy jesienne przymrozki. Niektórym ubytkom można zapobiec stosując odpowiednie zabiegi agrotechniczne.

Niezawiązanie róży może wystąpić w każdym terminie uprawy. Przypisuje się je wpływowi wysokiej temperatury powiązanej z silnym nasłonecznieniem i niską wilgotnością powietrza i gleby bezpośrednio po posadzeniu rozsady na polu. Brak róży może być też związany z występowaniem na roślinach larwy paciornicy krzyżowianki. Zapobieganie w tym przypadku polega na dbałości o dobrą jakość materiału nasiennego i przeprowadzenie siewu w wilgotną glebę. Straty wynikające z żerowania paciornicy krzyżowianki można wyeliminować lub ograniczyć poprzez terminowo wykonane zabiegi ochronne.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Programy unijne

Marchew, rzodkiewka i papryka w uczniowskim menu / Joanna Klepacz-Baniak

(Hasło Ogrodnicze 2011 nr 9, s. 93)

 

W roku szkolnym 2011/2012 rozpocznie się kolejna, trzecia już edycja programu „Owoce w szkole”. Przedsięwzięcie ma na celu promocję spożywania owoców i warzyw wśród najmłodszych konsumentów, zmianę nawyków żywieniowych, a także zapobieganie otyłości dzieci i młodzieży w Europie oraz chorobom wynikającym z nieprawidłowego odżywiania.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Przechowywanie i opakowania produktów rolno-spożywczych

Przechowywanie ziemniaków w kopcach / Zbigniew Czerko

(Agrotechnika 2011 nr 9, s.41-43)

 

Kopce ziemne są najczęściej wykorzystywane w gospodarstwach indywidualnych. Przechowuje się w nich ziemniaki jadalne, skrobiowe, sadzeniaki oraz z przeznaczeniem na paszę. Kopce zagłębiane przypominają dawne ziemianki, z tą różnicą, że ich okrywa jest tworzona corocznie. Zaletą kopców napowierzchniowych jest ich łatwiejsze wykonanie oraz mniej pracochłonne wydobywanie ziemniaków dzięki możliwości ustawienia przy nich sortownika.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Rynki produktów rolno spożywczych

Produkcja świń na równi pochyłej / Paulina Janusz

(Top Agrar Polska 2011 nr 10, s. 18-27)

 

Przed wejściem do UE Polska była jednym z liderów w produkcji wieprzowiny. W tym czasie krajowe pogłowie loch liczyło 1,9 mln sztuk, a produkcja przekraczała 28 mln tuczników w roku. W momencie akcesji, punkcie zwrotnym dla naszej hodowli, stanowiła ona 21,5 proc. towarowej produkcji rolniczej. W 2007 r. nastąpił pierwszy po wejściu do UE kryzys na rynku wieprzowiny. W ciągu roku pogłowie spadło o ponad 5 mln sztuk. W następnych latach liczebność stad raz rosła, raz malała. Ostatecznie pogłowie trzody do sierpnia 2011 r. skurczyło się do 13,5 mln sztuk. Tymczasem w kraju rośnie spożycie wieprzowiny, które obecnie wynosi 42 kg na mieszkańca.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Środowisko naturalne

 

Rośliny zmartwychwstające – sprytni mieszkańcy Ziemi / Magdalena Górska-Czekaj

(Ekonatura 2011 nr 9, s. 10-12)

 

Na świecie istnieją rośliny, które w zadziwiający sposób wytrzymują długie okresy suszy. Są to tzw. rośliny zmartwychwstające nazywane inaczej roślinami pojkilohydrycznymi lub rezurekcyjnymi. Do dziś poznano około 330 gatunków tych roślin, a wśród nich zarówno plechowce, jak i rośliny naczyniowe lub wodne. Występują na obszarach typowych dla klimatu suchego: Afryka Południowa, Ameryka Południowa oraz Zachodnia Australia. Rośliny zmartwychwstające żyją w niszach ekologicznych, gdzie długie okresy suszy przeplatają się z porą deszczową. Można je spotkać również wśród kamienistych skał, które jako płytkie zbiorniki mogą na krótko gromadzić niewielkie ilości wody i szybko się nagrzewają.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Uprawa i nawożenie

 

Wczesne odmiany jabłoni / Mariusz Podymniak

(Owoce, Warzywa, Kwiaty 2011 nr 19, s. 32-35)

 

W sadach jabłoniowych zdecydowanie przodują odmiany późne zbierane we wrześniu i październiku, których owoce można długo przechowywać. Na znacznie mniejszą skalę uprawia się odmiany letnie, przeznaczone do bezpośredniej sprzedaży. Ich jabłka nie są tak trwałe jak odmian jesiennych czy zimowych, ale pojawiające się na rynku, jako pierwsze, cieszą się dużą popularnością u konsumenta. Kuszą świeżym wyglądem i specyficznym smakiem. Ich produkcja jest tańsza niż odmian późnych, a ceny zazwyczaj dość korzystne. Do najbardziej popularnych odmian letnich zalicza się:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Zdrowotne właściwości roślin

Aronia – niedoceniany w Polsce owoc prozdrowotny w profilaktyce otyłości / Jan Oszmiański, Paulina Nowicka, Paweł Rubiński

(Przemysł Fermentacyjny i Owocowo-Warzywny 2011 nr 7/8, s.14-18)

 

Badania epidemiologiczne dowodzą, że dieta bogata w owoce i warzywa jest korzystna w profilaktyce chorób cywilizacyjnych, w tym otyłości. Składnikami owoców odpowiedzialnymi za spadek wagi, oprócz błonnika są również polifenole, które korzystnie wpływają na regulację poziomu glukozy we krwi, gromadzenie tkanki tłuszczowej, lipolizę oraz metabolizm lipidów i kontrolę apetytu.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Zieleń w mieście

Pnącza w mieście / Anna Skórkowska

(Zieleń Miejska 2011 nr 7/8, s.28-30)

 

Pnącza to doskonały materiał do nasadzeń w przestrzeni miejskiej. Przede wszystkim poprawiają one wygląd budynków, zajmując przy tym bardzo mało miejsca. Można je też wykorzystać do obsadzania ogrodzeń i tworzenia szczelnych przesłon, maskujących nieestetyczne elementy zagospodarowania terenu.

Pnącza podnoszą wilgotność powietrza, zatrzymują duże ilości zanieczyszczeń oraz produkują tlen. Jest to bardzo istotne, szczególnie w przypadku dużych miast, w których zaczyna już brakować wolnych przestrzeni. Gatunki bujnie rosnące po kilku latach wytwarzają tak wiele liści, że mogą one zastąpić dorodne drzewa, przy czym do rozwoju wystarcza im niewielki skrawek powierzchni terenu.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...